BLOG

Umów wizytę 12 342 81 80

Dyskopatia szyjna – przyczyny, objawy, leczenie

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, dolegliwości bólowe kręgosłupa stały się prawdziwą plagą. Wiele godzin spędzonych przed ekranem komputera, niekończące się korzystanie ze smartfona oraz niedostateczna ilość ruchu i przyjmowanych płynów doprowadzają do tego, że coraz więcej osób doświadcza dysfunkcji nazywanej dyskopatią szyjną. Niestety jej objawy nasilają się wraz z wiekiem. Co więcej, eksperci przypuszczają, że […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej – przyczyny, objawy, leczenie

Organizm człowieka jest zaprojektowany tak, aby wszystkie elementy idealnie ze sobą współpracowały. W zdrowym ciele panuje równowaga. Jeżeli jednak jakiś czynnik zaburzy tę harmonię, to pojawiają się różne dysfunkcje i zaburzenia. Co wtedy? Anatomia i fizjologia przewidziały kilka mechanizmów zastępczych na taką okoliczność. O jednym z nich chcemy powiedzieć dzisiaj kilka słów. Specjalistą w tej […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Haluks (paluch koślawy) – przyczyny powstawanie i metody leczenia

Haluksy na stopach ma każdy człowiek. To właśnie one pozwalają nam utrzymać prawidłowy podpór podczas przemieszczania się. Przyzwyczailiśmy się potocznie nazywać bolesną dysfunkcję, którą jest paluch koślawy – haluksem. Jednakże z medycznego punktu widzenia jest to całkiem niemałe przejęzyczenie się. „Hallux” z języka łacińskiego oznacza zupełnie fizjologiczną część naszego ciała, którą jest paluch u nogi. […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Mielopatia szyjna – czym jest? Diagnostyka i leczenie

Zdarza się, że podczas rozmów z przedstawicielami zawodów medycznych pojawia się bariera komunikacyjna polegająca na niezrozumieniu specjalistycznego języka. Jednym z przykładów takiego medycznego terminu, który może utrudniać wzajemną komunikację jest mielopatia szyjna. Co kryje się za taką diagnozą? Czy jest ona groźna? Postaramy się w dzisiejszym tekście wyczerpująco odpowiedzieć na powyższe pytania. Ponadto omówimy objawy […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Złamanie dwukostkowe (staw skokowy) – diagnoza, przyczyny i leczenie

Zwykle pierwszym skojarzeniem związanym z urazami stawu skokowego są zwichnięcia i tzw. „skręcenia”. Rzadko słyszy się o uszkodzeniach kości w tej okolicy, dlatego uznaliśmy, że warto napisać kilka słów o złamaniu dwukostkowym. Dlaczego zdecydowaliśmy się na poruszenie tego tematu? Leczenie tego urazu nie jest sprawą prostą, zwykle wymaga interwencji chirurgicznej i może powodować liczne powikłania. […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) – przyczyny i leczenie

Jesteśmy gotowi się założyć, że większość naszych czytelników słyszała (więcej lub mniej) o uszkodzeniach ACL. Dziś chcielibyśmy powiedzieć kilka słów na temat tego, co kryje się pod tym często używanym skrótem, w jaki sposób dochodzi do zerwania tego więzadła oraz jak może wyglądać leczenie zachowawcze tego typu uszkodzeń. ACL – CO TO JEST? „ACL” – […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Złamanie łopatki – jak diagnozować i leczyć

Urazy kostne są stanem, z którym każdy człowiek ma styczność przynajmniej raz w życiu. Nawet jeżeli nie doświadczamy ich osobiście (oby tak dalej 😊) to wśród rodziny i znajomych z pewnością znajdzie się chociaż jedna osoba, która doznała takiego uszkodzenia. Najczęściej słyszy się o pękniętych kościach ręki, nogi, czasem żebrach i kręgosłupie. Dziś jednak chcielibyśmy […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Kręgozmyk – objawy, diagnoza i leczenie

Problemy z kręgosłupem należą do najpowszechniejszych dolegliwości, z którymi mierzą się pacjenci. W niniejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Ci o jednej z setek przyczyn występowania objawów bólowych w obrębie dolnej części grzbietu. Z pojęciem kręgozmyku mogłeś się wielokrotnie spotkać czytając opisy badań obrazowych np. rezonansu magnetycznego. Po lekturze dzisiejszego tekstu, będzie łatwiej zrozumieć Ci z czym […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Osteopatia – co to jest? W czym może pomóc osteopata?

Z pewnością wielokrotnie spotkałeś się z pojęciem „osteopatii”. Z dużym prawdopodobieństwem termin ten może kojarzyć Ci się z medycyną niekonwencjonalną, szeroko pojętym „uzdrawianiem” lub z robiącym niemałe wrażenie – „strzelaniem” stawami kręgosłupa. Idąc ulicą, coraz częściej można spotkać szyldy oferujące usługi terapeutyczne wykonywane przez osteopatów, którzy najczęściej są także fizjoterapeutami. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy „odczarować” […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Urazy i przeciążenia troczków dłoni

Coraz więcej osób chętnie podejmuje różnorodne formy szeroko pojętej rekreacji ruchowej. Niektórzy decydują nawet o wkroczeniu na trudną i wymagającą ścieżkę profesjonalnego sportu. Bardzo cieszy nas, fizjoterapeutów, ta rosnąca wśród społeczeństwa świadomość korzyści płynących z aktywności fizycznej. Warto posiadać jednak podstawową wiedzę na temat urazów wynikających z przeciążeń charakterystycznych dla określonych dyscyplin. W dzisiejszym artykule […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Złamanie nadgarstka – diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

Czy znasz kogoś, kto przynajmniej raz w życiu chodził z gipsem na ręce? A może sam miałeś okazję doświadczyć złamania? Uszkodzenia kości w obrębie nadgarstka i przedramienia są dosyć powszechną sprawą – zarówno u dzieci jak i dorosłych. Często pojawiają się również wśród osób starszych, co wynika z osłabionej tkanki kostnej. Temat złamań nadgarstka jest […] Czytaj więcej »

By Open Medical,