Osteopatia – co to jest? W czym może pomóc osteopata?

Umów wizytę 12 342 81 80

Osteopatia – co to jest? W czym może pomóc osteopata?

By Open Medical,
0
(0)

Z pewnością wielokrotnie spotkałeś się z pojęciem „osteopatii”. Z dużym prawdopodobieństwem termin ten może kojarzyć Ci się z medycyną niekonwencjonalną, szeroko pojętym „uzdrawianiem” lub z robiącym niemałe wrażenie – „strzelaniem” stawami kręgosłupa. Idąc ulicą, coraz częściej można spotkać szyldy oferujące usługi terapeutyczne wykonywane przez osteopatów, którzy najczęściej są także fizjoterapeutami. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy „odczarować” świat osteopatii i w kilku zdaniach wyjaśnić Ci, Drogi Czytelniku, czym tak naprawdę zajmuje się ta dziedzina. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie kto to jest osteopata oraz wspólnie zastanowimy jak często można spodziewać się skutków ubocznych osteopatii po wizycie u takiego specjalisty.

OSTEOPATIA – CO TO JEST?

Chcąc wyczerpująco zredagować odpowiedź na pytanie, co to jest osteopatia (dosyć często pojawia się ono podczas sesji fizjoterapeutycznych), musimy cofnąć się w czasie o ponad sto lat. Otóż w XIX wieku Andrew Taylor Still wymyślił i opracował podstawowe zasady medycyny osteopatycznej. Założyciel twierdził, że jest to jednocześnie filozofia, nauka i sztuka, która współpracuje z wieloma dyscyplinami medycznymi.

Obecnie traktujemy osteopatię jako formę leczenia, terapii i wspomagania naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu, która jest oparta na holistycznym, czyli całościowym spojrzeniu na anatomię i fizjologię ludzkiego ciała. Techniki manualne, które są aplikowane nie tylko w miejscu objawów, ale również w innych rejonach ciała, wpływają na regulację i integrację czynności układów mięśniowo-powięziowego, nerwowego, krwionośnego, a nawet hormonalnego. Osteopatia stanowi rodzaj interwencji skupionej na pacjencie i skoncentrowanej na jego ciele.

Warto zaznaczyć, że terapia prowadzona przez osteopatów nie ogranicza się tylko do technik manualnych na tkankach miękkich lub strukturach stawowych. Są one uzupełniane odpowiednio prowadzoną edukacją, ćwiczeniami (nie tylko fizycznymi, ale także świadomościowymi), metodami relaksacyjnymi oraz zaleceniami dotyczącymi zmiany stylu życia obejmującymi zdrowe nawyki i właściwą dietę. Wykorzystywane podczas wizyty metody mają za zadanie poprawić mobilność poszczególnych warstw tkanek i narządów wewnętrznych względem siebie. Ma to pozytywny wpływ na ich ukrwienie, a tym samym odżywienie i regulację pracy.

Na konsultację z osteopatą warto zgłosić się w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zaburzeń pracy organizmu (szczególnie na tle czynnościowym, psychosomatycznym, czyli w sytuacji, w której lekarz wykluczył poważne, organiczne przyczyny występujących objawów). Osoby, które pojawiają się w gabinecie, najczęściej zgłaszają problemy takie jak: ostre i przewlekłe zespoły bólowe np. stawów obwodowych i kręgosłupa, zaburzenia układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, tzw. zespół jelita drażliwego), dysfunkcje w obrębie narządów wewnętrznych, bolesne miesiączkowanie, trudności z zajściem w ciążę, migreny, zawroty głowy, neuralgia, rwa kulszowa, ograniczenia ruchomości stawów, zaburzenia stawów skroniowo-żuchowowych i wiele innych.

OSTEOPATA – KTO TO?

No właśnie – czy osteopata jest lekarzem? To zależy w dużej mierze od regulacji prawnych danego państwa. W Polsce takim tytułem (D.O.) może posługiwać się lekarz lub fizjoterapeuta, który zaliczonym egzaminem ukończył wieloletnie szkolenie podyplomowe z zakresu medycyny osteopatycznej.

Warto zaznaczyć, że każdy dobry osteopata kształci się przez całe życie i zgłębia „nowości” ze świata medycznej literatury naukowej. Ponadto stale podnosi swoje umiejętności i wymienia się doświadczeniami z innymi terapeutami podczas kursów omawiających metody wykorzystywane w medycynie osteopatycznej.

W swojej codziennej pracy terapeuci ostopatii kierują się kilkoma zasadami, które stanowią podstawę i fundament dla omawianego nurtu w medycynie. Po pierwsze traktują istotę ludzką jako dynamiczną jednostkę funkcjonalną. Po drugie, wszystkie swoje czynności opierają na założeniu, że organizm posiada własne mechanizmy samoregulacyjne i przy stworzeniu mu odpowiednich warunków jest zdolny do samoleczenia. Ponadto, celem ich działania jest stworzenie przestrzeni pomiędzy tkankami, która umożliwi im swobodne przesuwanie się i ślizg, co poprawi krążenie płynów w ustroju oraz biochemiczną wymianę różnych substancji.

OSTEOPATIA – CZY JEST BEZPIECZNA?

Czy osteopatia jest bezpieczna? To pytanie zawsze pojawia się, gdy ktoś po raz pierwszy rozważa skorzystanie z konsultacji w gabinecie osteopaty. Jeżeli terapeuta, z którym będziesz współpracował posiada potwierdzone dyplomem wykształcenie medyczne oraz wykształcenie podyplomowe z zakresu medycyny osteopatycznej – nie masz się czego obawiać. Jest to podejście w terapii, które cechuje się bezpieczeństwem i nieinwazyjnością. Ta forma leczenia całkowicie opiera się na naturalnych zasobach organizmu oraz współpracy z jego fizjologicznymi procesami

Warto jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku wizyty u fizjoterapeuty, może dojść do pojawienia się skutków ubocznych osteopatii, szczególnie pod postacią pozornego pogorszenia się stanu zdrowia bezpośrednio bo zastosowaniu technik osteopatycznych (większy ból, uczucie rozbicia, a nawet stan podgorączkowy). Organizm w ten sposób reaguje na nowy bodziec, który otrzymał w czasie sesji. Profesjonalista w dziedzinie osteopatii z pewnością poinformuje Cię podczas wizyty, jakich objawów możesz się spodziewać, które z nich są naturalną reakcją, a które powodem do niepokoju.

Zwróć uwagę również na fakt, że Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od Ciebie i zaufania, którym obdarzysz swojego terapeutę podczas zbierania szczegółowego wywiadu. Tylko rzetelna rozmowa na temat stanu zdrowia pozwoli osteopacie dobrać takie techniki, aby były one w stu procentach bezpieczne dla Ciebie.

Omawiając kwestie bezpieczeństwa, chcielibyśmy także wspomnieć o osobach, które niesłusznie mianują się tytułem osteopaty (wciąż jest to bardzo duża grupa ludzi). W przypadku „specjalistów”, którzy nie posiadają pełnego wykształcenia medycznego oraz odpowiednich kursów podyplomowych, zaleca się szczególną ostrożność. Niestety, nie możemy powiedzieć, że terapia przez nich stosowana będzie dla Ciebie całkowicie bezpieczna

Kończąc dzisiejsze rozważania, chcielibyśmy gorąco zachęcić Cię do skorzystania z usług oferowanych przez osteopatów, jeżeli tylko zauważasz jakieś niepokojące dysfunkcje w swoim ciele (szczególnie na tle czynnościowym lub psychosomatycznym). Są to terapeuci, którzy skuteczność swoich terapii zawdzięczają szerokiemu i całościowemu spojrzeniu na organizm człowieka – wielokrotnie zauważają ciąg przyczynowo-skutkowy i „łączą kropki” tam, gdzie było brakujące ogniwo w wynikach badań laboratoryjnych lub obrazowych. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości umówienia się na spotkanie z osteopatą, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym centrum Open Medical.

Źródła:

  1. Bordoni B., Escher A.R.: Jr. Osteopathic Principles: The Inspiration of Every Science Is Its Change. Cureus. 2021 Jan 4;13(1):e12478.
  2. Lunghi C., Baroni F., Amodio A., Consorti G., Tramontano M., Liem T.: Patient Active Approaches in Osteopathic Practice: A Scoping Review. Healthcare (Basel). 2022 Mar 14;10(3):524.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!