BLOG

Umów wizytę 12 342 81 80

Urazy czaszkowo-mózgowe – duże niebezpieczeństwo o pozornie niewielkim rozmiarze

Jak mawiał ojciec nauk medycznych Hipokrates: żaden uraz głowy nie jest tak łagodny, aby go całkowicie lekceważyć ani żaden tak ciężki, aby tracić wszelką nadzieję. Urazy czaszkowo-mózgowe pozornie wydają rzadkimi przypadłościami, ale nie potrzeba zbyt wiele, aby któryś z nich przydarzył się zupełnie przez przypadek. Czy fizjoterapia odgrywa istotną rolę w niwelowaniu ich następstw i […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Stwardnienie Zanikowe Boczne (SLA) – przyczyny, objawy i leczenie

SLA czyli stwardnienie zanikowe boczne to postępująca choroba o charakterze neurodegeneracyjnym, która jest bardzo dobrze znana nie tylko w świecie nauki. Przypadki stwardnienia zanikowego bocznego  były odnotowane u wielu popularnych osób z pierwszych stron gazet jak np. amerykańskiego baseballisty Lou Gheriga czy jednego z największych naukowców naszych czasów, czyli Stephena Hawkinga. Co to jest stwardnienie […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Rodzaje uszkodzeń i urazów rdzenia kręgowego

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku średnio 350 tysięcy osób na świecie doznaje mniejszego lub większego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Blisko 90% przypadków stanowi następstwo tragicznych wypadków telekomunikacyjnych lub aktów przemocy, a zaledwie 10% jest efektem przewlekłych chorób bądź zmian zwyrodnieniowych. Kilka słów o budowie i znaczeniu rdzenia kręgowego Rdzeniem kręgowym określa się część […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Dyskopatia: szyjna, piersiowa i lędźwiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Problem z „wypadnięciem dysku” nie jest niczym zaskakującym. Dyskopatia już od kilku dobrych lat coraz częściej zaczyna dotykać osób młodszych, które z uwagi na niewłaściwy tryb życia oraz niedbałe podejście do zasad zachowania prawidłowej postawy zwiększają ryzyko pojawienia się patologicznych zmian i nieprawidłowości w obrębie krążka międzykręgowego. Niniejszy tekst poświęcamy problemowi deformacji dyskopatycznych, a także […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) – przyczyny, objawy i rehabilitacja

Zdrowie dziecka stanowi oczko w głowie każdego rodzica, dlatego odpowiednia profilaktyka i opieka prawidłowego przebiegu ciąży stanowi bezwzględny przymus dla ograniczenia ryzyka rozwoju poważnych problemów. Jedną z najbardziej niebezpiecznych i ciężkich patologii w zakresie fizjoterapii dziecięcej jest mózgowe porażenie dziecięce – choroba prowadząca do szeregu zaburzeń i ograniczeń psychoruchowych, które mogą przyczynić się do trwałego […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Uraz biczowy (Whiplash) – na czym polega uraz „smagnięcia biczem”?

Termin „whiplash” w języku angielskim oznacza „bicz”, co idealnie koresponduje z mechaniką powstawania urazu biczowego w trakcie wypadku komunikacyjnego. Przyjmuje się, że średni czas trwania całej kolizji wynosi mniej niż 15 sekund! W tak krótkim momencie mięśnie nie są w stanie na odpowiednią reakcję obronną wobec niespodziewanie działającej siły. Następstwem jest poważny uraz, którego mechanizm […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Rwa udowa – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Na naszym celowniku kolejny zespół korzeniowy. Po tekstach dotyczących problemów jakimi są rwa kulszowa i rwa ramienna przyszedł czas na wpis związany z rwą udową. Problem mający podłoże w lędźwiowej części kręgosłupa może się okazać przyczyną poważnych dolegliwości bólowych, który przy braku odpowiedniego postępowania terapeutycznego może doprowadzić do realnych deficytów czuciowo-ruchowych. Dowiedz się, czym jest […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Rwa barkowa (ramienna) – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

W jednym z poprzednich tekstów na naszym blogu poruszyliśmy temat popularnego problemu jakim jest rwa kulszowa, która potocznie jest określana mianem bolesnego ataku korzonków lub postrzału (tzw. lumbago). Objawy o charakterze rwy mogą jednak rozwijać się poza nerwem kulszowym i powodować równie uciążliwe dolegliwości bólowe. Tym razem przedstawiamy kolejną przypadłość, która jest częstym powodem do […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Polineuropatia – Przyczyny, objawy i leczenie

Polineuropatia (zespoły wielonerwowe) to problem o charakterze neurologicznym, który może rozwijać się na tle zwyrodnieniowym lub zapalnym. Stan dotyczący uszkodzenia wielu nerwów czuciowych i ruchowych prowadzi do rozwoju szeregu uciążliwych dolegliwości. Te dolegliwości mogą na dłuższą metę doprowadzić do znacznego ograniczenia komfortu naszego życia. W tym tekście przedstawiamy istotę problemu jakim jest polineuropatia, a także […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Dystrofia mięśniowa – rodzaje i objawy zaniku mięśni

Problemy mięśniowe stanowią dość dużą grupę problemów w dziedzinie szeroko rozumianej patologii. Schorzenia dotyczące pojedynczych, konkretnych mięśni są zazwyczaj przypadłościami wpisującymi się do grona chorób z zakresu ortopedii, chirurgii urazowej czy też reumatologii. Zupełnie inaczej jest w przypadku zaburzeń wiążących się kilkoma grupami, a niekiedy wręcz obejmującymi cały układ mięśniowy, które zwykle wiążą się z […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Stwardnienie rozsiane – przyczyny, objawy i rehabilitacja

Szacuje się, że ponad 2 300 000 osób na świecie cierpi z powodu stwardnienia rozsianego. Około 700 000 przypadków jest odnotowywanych w Europie, a sama choroba znacznie częściej dotyka osoby młode. Choć problem jakim jest stwardnienie rozsiane jest wciąż aktualny i nadal jest to schorzenie nieuleczalne, to warto mieć świadomość o ogromnej roli fizjoterapii zarówno […] Czytaj więcej »

By Open Medical,