Udar mózgu

Umów wizytę 12 342 81 80

Udar mózgu – Objawy i rehabilitacja po udarze

By Open Medical,
4.4
(33)

Statystyki nie kłamią. Każdego roku udar mózgu stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie i co najważniejsze, coraz więcej tych przypadków jest wśród osób młodych. Duża ilość stresu, nieprawidłowe odżywianie, życie na pełnych obrotach, brak odpowiedniej ilości snu – to wszystko powoli może ułatwić rozwój niektórych problemów krążeniowych, jakie stanowią podłoże udarów. Dowiedz się po czym rozpoznać udar, jakie są jego czynniki ryzyka, a przede wszystkim jak wielką rolę w leczeniu odgrywa fizjoterapia.

Co to jest wylew? Przyczyny udaru mózgu

Wylew to ogólna nazwa dla zaburzeń neurologicznych, które wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania krążenia mózgowego. W zależności od rodzaju zmian wyróżnia się dwa typy udarów: niedokrwienne i krwotoczne. Pierwsze powodują upośledzenie transportu krwi, co koniec końców prowadzi do martwicy i obumierania określonych obszarów mózgu. Krwotoki są z kolei efektem stopniowego pękania naczyń krwionośnych, powodując powolne unaczynienie mózgu i zanik jego aktywności. Zmiany krwotoczne zwykle rozwijają się powoli, często nie dając gwałtownych objawów.

Udar mózgu może być wywołany szeroką gamą czynników. Istnieje wiele zależności pomiędzy działaniem naszego „centrum dowodzenia” a szeregiem sytuacji i stanów, które w ostateczności mogą doprowadzić do krwotoku. Na przestrzeni lat sporządzono dość długą listę tzw. czynników ryzyka, jakie można podać za domniemane przyczyny udarów mózgu. Wśród najczęściej wymienianych wyróżnia się m.in.

 • Otyłość
 • Cukrzyca
 • Podeszły wiek
 • Miażdżycę naczyń
 • Palenie papierosów
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Urazy czaszki i wypadki komunikacyjne
 • Niektóre choroby krwi (np. białaczka, skaza krwotoczna)

 

Rehabilitacja po udarze mózgu
Źródło: https://zdrowie.tvn.pl/a/wylew-krwi-do-mozgu-udar-krwotoczny-przyczyny-objawy-rozpoznanie-pierwsza-pomoc-leczenie-i-rokowania

Wśród udarów krwotocznych wyróżniamy trzy główne typy. Pierwszy to krwotok śródczaszkowy, zwykle powstający na drodze rozwijającego się nadciśnienia tętniczego. Krew pod dużym naciskiem napiera na ściany naczyń i powoduje powstawanie mikro tętniaków. Po ich pęknięciu krew przedostaje się na zewnątrz i powoduje stopniowe niszczenie tkanki. Krwotok podpajęczynówkowy prowadzi do wymieszania się krwi z płynem mózgowo-rdzeniowym, a także przestrzeni otaczających opony mózgowe. Ostatnim rodzajem są krwotoki twardówkowe, będące zazwyczaj następstwem urazu czaszki. Nadwardówkowe urazy krwotoczne powstają na skutek uszkodzenia tętnicy lub żyły oponowej środkowej. Z kolei podtwardówkowe e są następstwem rozerwania struktur żylnych, które przeszywają przestrzeń podtwardówkową.

Udar mózgu – objawy

Przedostanie się krwi do mózgu, powoduje obumieranie tkanki mózgowej, co prowadzi do zaburzenia jej czynności – ruchowych, czuciowych, neurologicznych. Na tych podłożach rozwijają się liczne dysfunkcje i upośledzenia. Wielkość deficytów jest uzależniona od tego, jak poważny był wylew. Objawy mogą progresować, dlatego brak odpowiednio wczesnej rehabilitacji może z czasem doprowadzić do unieruchomienia.

Głównym objawem wylewu krwi do mózgu jest niedowład czuciowo-ruchowy, jednej kończyny bądź całej połowy ciała, zazwyczaj przeciwnej do miejsca przebytego krwotoku. Zajęta udarem strona posiada charakterystyczne ustawienie kończyn:

 • dolna w nadmiernym przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej, często z przesadnym przeprostem kolana i stopą w pozycji (zazwyczaj) maksymalnego zgięcia podeszwowego
 • górna również przywiedziona, wydaje się wręcz przylepiona do tułowia, zgięta w łokciu i nadgarstku oraz dłonią zaciśniętą w pięść.

Pacjent może przejawiać zaburzenia ruchowe i koordynacyjne – mimowolne aktywności, niezborność ruchową, mioklonie. Udary krwotoczne prowadzą też do upośledzenia czucia głębokiego i powierzchownego, zaburzeń widzenia, częściowej utraty mowy, problemów ze świadomością, dysfagii (zaburzenie połykania). Dużym wyzwaniem dla terapeutów są patologie czynności nerwowych, czego skutkiem jest niezdolność do rozpoznawania bodźców (najczęściej wzrokowych) i wykonywania precyzyjnych czynności (apraksja).

Udar mózgu - objawy
Źródło: https://zdrowie.tvn.pl/a/wylew-krwi-do-mozgu-objawy-leczenie-rehabilitacja-wylew-a-udar

Rehabilitacja po udarze – zasady, postępowanie, cele

Proces terapii pacjenta po przebytym udarze krwotocznym jest długotrwałym i trudnym procesem. Fizjoterapeuci mają do zrealizowania wiele celów, a poziom deficytów funkcjonalnych jest niekiedy naprawdę wysoki. Zadania rehabilitacji ruchowej są uzależnione od:

 • Poziomu niezależności chorego
 • Nasilenia deficytów motorycznych
 • Sprawności funkcjonalnej w zakresie wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego

Terapeuta zapobiega powstawaniu zniekształceń mięśniowo-kostnych, utrzymuje prawidłowe zakresy ruchomości w stawach, przeciwdziała patologicznemu napięciu mięśniowemu, dąży do przywrócenia odpowiedniego ustawienia kończyn objętych niedowładem. Rehabilitacja po udarze bardzo często opiera się na reedukacji chodu i odtworzeniu fizjologicznego cyklu przemieszczania się. Niejednokrotnie wzorce ruchowe zostają mocno upośledzone. Pacjent udarowy jest nauczany samodzielności w zakresie czynności dnia codziennego, zostaje poddany terapii zapobiegającej zaburzeniom oddechowym i innym powikłaniom, które mogą wynikać z początkowego unieruchomienia. Częstymi następstwami u chorych są odleżyny, zakrzepica żył głębokich czy obrzęki limfatyczne. Istotną rolą fizjoterapeuty jest także odbudowa czucia powierzchownego poprzez ćwiczenia sensomotoryczne oraz zwykłe wsparcie pacjenta w trudnym dla niego momencie życia.

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 90 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 33

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!