W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o kolejnych przypadkach udarów mózgu. Znaczna część naszych bliskich, znajomych i sąsiadów trafia do szpitala w związku z jego objawami – wielu z nich nigdy nie odzyskuje pełnej sprawności. Jak to możliwe, że w jednej chwili człowiek staje się osobą niepełnosprawną? Udar zwykle nie ostrzega, i podchodząc do […] Czytaj więcej »
Choroba Parkinsona jest neurodegeneracyjnym schorzeniem układu nerwowego. Wiele rodzin zmaga się z problemami spowodowanymi chorobą Parkinsona – pacjenci wymagają pomocy w wielu czynnościach życia codziennego, a zaburzenie wciąż pozostaje nieuleczalne i postępujące. Możesz się domyślać, jak ważna jest rehabilitacja dla osoby z dysfunkcjami układu nerwowego. Niestety w tym przypadku, kilkadziesiąt minut spędzonych w gabinecie fizjoterapeuty […] Czytaj więcej »
Stwardnienie rozsiane jest chorobą o wielu obliczach. Medycyna zna jej patomechanizm i różnorodny przebieg, ale nadal pewne aspekty leczenia wciąż pozostają zagadką, a postawiona diagnoza w wielu przypadkach staje się wyrokiem, którego żaden człowiek nie chce usłyszeć. No właśnie. Kto tak naprawdę może zachorować na stwardnienie rozsiane? Czy ryzyko dotyczy wszystkich, czy może są grupy […] Czytaj więcej »
Jednym z najczęściej na świecie występujących nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi. Charakterystycznym powikłaniem towarzyszącym tej chorobie jest obrzęk limfatyczny po mastektomii. Skuteczna walka z nim zależy od zaangażowania pacjenta oraz ścisłego przestrzegania zaleceń lekarzy i fizjoterapeutów. Wierzymy, że odpowiednia wiedza na ten temat przyczynia się do poprawy efektów leczenia onkologicznego. OBRZĘK LIMFATYCZNY PO […] Czytaj więcej »
Czy uderzyłeś kiedyś małym palcem u stopy o kant szafki? Czy stuknąłeś kiedykolwiek przyśrodkową stroną łokcia o krawędź jakiegoś mebla? W dzisiejszym tekście skupimy się na tym ostatnim przypadku. Któż z nas nie zna tego uczucia kiedy przez kilka sekund wydaje nam się, że nie ma gorszego bólu na świecie? Zazwyczaj są to sytuacje naprawdę […] Czytaj więcej »
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to się dzieje, że dwie małe stopy są w stanie bezpiecznie przenosić ciężar ciała człowieka? Zawdzięczamy to bardzo złożonej i skomplikowanej budowie anatomicznej i mechanicznej stóp. Niestety przekłada się to również na możliwość wystąpienia wielu bolesnych zaburzeń. Jedną z takich uciążliwych dysfunkcji jest tzw. nerwiak Mortona (rzadziej nazywany „chorobą Mortona”). […] Czytaj więcej »
Czy wiesz, że paraliż twarzy, mimo swojego złowrogiego określenia, wcale nie musi oznaczać poważnego problemu zdrowotnego? Bez wątpienia nagła utrata kontroli nad połową mięśni mimicznych potrafi mocno zaniepokoić. Jest to słuszna reakcja, ponieważ każdy tego typu objaw neurologiczny powinien być bezzwłocznie skonsultowany z lekarzem, o czym powiemy więcej w dalszej części artykułu. Porażenie nerwu twarzowego […] Czytaj więcej »
Problemy z równowagą najczęściej dotyczą osób starszych, przyczyniając się do wzrostu ryzyka upadków, które zwykle niosą ze sobą poważne konsekwencje, począwszy od złamań, a skończywszy na całkowitym unieruchomieniu w łóżku. Inną grupą, która zmaga się na co dzień z zaburzeniami równowagi są pacjenci neurologiczni w każdym wieku. Dlaczego oni? Wynika to stąd, że układ nerwowy […] Czytaj więcej »
Badanie USG jest najczęściej kojarzone z wizytami kobiet w ciąży u lekarza. Jednak coraz powszechniejszym zjawiskiem jest wykorzystywanie tego narzędzia nie tylko przez ginekologów, ortopedów czy internistów – ale także przez fizjoterapeutów. Pewnie zastanawiasz się Drogi Czytelniku, z czego to wynika. Przecież rehabilitant jest od tego, aby usprawniać, a nie wykonywać specjalistyczne badania. Otóż nie […] Czytaj więcej »
Czy zdarzyło Ci się usłyszeć od kogoś „taka Twoja uroda”, „urodzisz dzieci to wszystko się unormuje” lub „przecież to normalne, że trochę boli”, podczas gdy zmagasz się z potwornym bólem, który uniemożliwia wykonanie jakiejkolwiek czynności? Już na samym początku chcemy zaznaczyć – bolesne miesiączki to nie „Twoja uroda” tylko stan wymagający odpowiedniej terapii i leczenia. […] Czytaj więcej »
Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, dolegliwości bólowe kręgosłupa stały się prawdziwą plagą. Wiele godzin spędzonych przed ekranem komputera, niekończące się korzystanie ze smartfona oraz niedostateczna ilość ruchu i przyjmowanych płynów doprowadzają do tego, że coraz więcej osób doświadcza dysfunkcji nazywanej dyskopatią szyjną. Niestety jej objawy nasilają się wraz z wiekiem. Co więcej, eksperci przypuszczają, że […] Czytaj więcej »