BLOG

Umów wizytę 12 342 81 80

Złamanie dwukostkowe (staw skokowy) – diagnoza, przyczyny i leczenie

Zwykle pierwszym skojarzeniem związanym z urazami stawu skokowego są zwichnięcia i tzw. „skręcenia”. Rzadko słyszy się o uszkodzeniach kości w tej okolicy, dlatego uznaliśmy, że warto napisać kilka słów o złamaniu dwukostkowym. Dlaczego zdecydowaliśmy się na poruszenie tego tematu? Leczenie tego urazu nie jest sprawą prostą, zwykle wymaga interwencji chirurgicznej i może powodować liczne powikłania. […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) – przyczyny i leczenie

Jesteśmy gotowi się założyć, że większość naszych czytelników słyszała (więcej lub mniej) o uszkodzeniach ACL. Dziś chcielibyśmy powiedzieć kilka słów na temat tego, co kryje się pod tym często używanym skrótem, w jaki sposób dochodzi do zerwania tego więzadła oraz jak może wyglądać leczenie zachowawcze tego typu uszkodzeń. ACL – CO TO JEST? „ACL” – […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Złamanie łopatki – jak diagnozować i leczyć

Urazy kostne są stanem, z którym każdy człowiek ma styczność przynajmniej raz w życiu. Nawet jeżeli nie doświadczamy ich osobiście (oby tak dalej 😊) to wśród rodziny i znajomych z pewnością znajdzie się chociaż jedna osoba, która doznała takiego uszkodzenia. Najczęściej słyszy się o pękniętych kościach ręki, nogi, czasem żebrach i kręgosłupie. Dziś jednak chcielibyśmy […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Kręgozmyk – objawy, diagnoza i leczenie

Problemy z kręgosłupem należą do najpowszechniejszych dolegliwości, z którymi mierzą się pacjenci. W niniejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Ci o jednej z setek przyczyn występowania objawów bólowych w obrębie dolnej części grzbietu. Z pojęciem kręgozmyku mogłeś się wielokrotnie spotkać czytając opisy badań obrazowych np. rezonansu magnetycznego. Po lekturze dzisiejszego tekstu, będzie łatwiej zrozumieć Ci z czym […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Osteopatia – co to jest? W czym może pomóc osteopata?

Z pewnością wielokrotnie spotkałeś się z pojęciem „osteopatii”. Z dużym prawdopodobieństwem termin ten może kojarzyć Ci się z medycyną niekonwencjonalną, szeroko pojętym „uzdrawianiem” lub z robiącym niemałe wrażenie – „strzelaniem” stawami kręgosłupa. Idąc ulicą, coraz częściej można spotkać szyldy oferujące usługi terapeutyczne wykonywane przez osteopatów, którzy najczęściej są także fizjoterapeutami. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy „odczarować” […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Urazy i przeciążenia troczków dłoni

Coraz więcej osób chętnie podejmuje różnorodne formy szeroko pojętej rekreacji ruchowej. Niektórzy decydują nawet o wkroczeniu na trudną i wymagającą ścieżkę profesjonalnego sportu. Bardzo cieszy nas, fizjoterapeutów, ta rosnąca wśród społeczeństwa świadomość korzyści płynących z aktywności fizycznej. Warto posiadać jednak podstawową wiedzę na temat urazów wynikających z przeciążeń charakterystycznych dla określonych dyscyplin. W dzisiejszym artykule […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Złamanie nadgarstka – diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

Czy znasz kogoś, kto przynajmniej raz w życiu chodził z gipsem na ręce? A może sam miałeś okazję doświadczyć złamania? Uszkodzenia kości w obrębie nadgarstka i przedramienia są dosyć powszechną sprawą – zarówno u dzieci jak i dorosłych. Często pojawiają się również wśród osób starszych, co wynika z osłabionej tkanki kostnej. Temat złamań nadgarstka jest […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego – diagnostyka i leczenie

Staw biodrowy jest kluczowym elementem układu ruchu. Uczestnicząc w większości czynności, które wykonujemy każdego dnia jest narażony na liczne urazy i zmiany zwyrodnieniowe. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy omówić jedną ze struktur budujących powyższe połączenie stawowe. Drogi Czytelniku, spróbujemy Ci przybliżyć kwestię uszkodzeń obrąbka stawu biodrowego. Jest to chrzęstno-włóknisty element otaczający panewkę kości biodrowej, w której […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Zamrożony bark – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Prawdopodobnie domyślasz się Drogi Czytelniku, że zespół zamrożonego barku może mieć coś wspólnego z unieruchomieniem. Masz rację – bolesna utrata ruchów w stawie ramiennym, przy jednoczesnym braku zmian radiologicznych jest opisywana właśnie tym określeniem. Pojęcie to zostało pierwszy raz wykorzystane w 1934 roku przez Codmana. Jakiś czas później, w 1946 roku Neviaser nazwał powyższe zaburzenie […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Manipulacje kręgosłupa – czym są i jak działają?

Metoda terapii, którą chcielibyśmy dziś omówić jest często potocznie określana „nastawianiem kręgosłupa”. Polega ona na tym, że terapeuta przykłada dłonie do Twoich pleców lub szyi i nagle słyszysz charakterystyczne „klik”. Faktycznie, może to tak wyglądać z boku. Jednak z medycznego punktu widzenia sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie.  Prawidłowa nazwa dla tej formy terapii to manipulacja […] Czytaj więcej »

By Open Medical,

Dehydratacja krążków międzykręgowych – czym jest?

Kontynuując nasze rozważania na temat fizjologii i patologii kręgosłupa, w dzisiejszym wpisie chcemy omówić dehydratację krążków międzykręgowych. Opowiemy Wam o procesie, który dotyczy praktycznie każdego z nas, postaramy się rozwiać mity z nim związane i spróbujemy odnaleźć punkt, w którym naturalne procesy zaczynają mieć charakter patologiczny. Zanim odpowiemy na pytanie co to jest dehydratacja (w […] Czytaj więcej »

By Open Medical,