Wkładki ortopedyczne do butów – co warto o nich wiedzieć?

Umów wizytę 12 342 81 80

Wkładki ortopedyczne do butów – co warto o nich wiedzieć?

By Open Medical,
0
(0)

Temat, który chcielibyśmy Ci dzisiaj poruszyć jest bardzo złożonym zagadnieniem. Warto jednak posiadać o nim podstawową wiedzę, aby móc być świadomym użytkownikiem produktu omawianego w niniejszych rozważaniach. Poświęcimy dziś nieco czasu na przedstawienie korzyści płynących ze stosowania ortopedycznych wkładek do butów. Postaramy się również znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nie zawsze są skutecznym rozwiązaniem oraz rozprawimy się z mitem o „rozleniwianiu stopy”.

WKŁADKI ORTOPEDYCZNE – PODSTAWOWE INFORMACJE

Czym tak naprawdę są ortopedyczne wkładki do butów? Są to produkty medyczne, które umieszcza się w obuwiu w celu poprawy funkcji stopy, zredukowania wad postawy lub po prostu pozbycia się bólu. Mogą również chronić tkanki przed urazami, jak dzieje się to w przypadku stopy cukrzycowej. Rodzajów wkładek jest tyle, ile różnych dysfunkcji w układzie mięśniowo-szkieletowym. Mają różne kształty, elastyczność oraz mogą być modyfikowane z wykorzystaniem różnorodnych klinów i pelot w zależności od potrzeb i budowy stopy.

WKŁADKI DO BUTÓW ORTOPEDYCZNE – KIEDY STOSOWAĆ?

Istnieje wiele wskazań do stosowania wkładek ortopedycznych. Najczęściej są to wady postawy i zniekształcenia stóp, ale mogą to być także dolegliwości bólowe w obrębie stawów kręgosłupa, biodrowych, kolanowych lub skokowych. Ta forma terapii jest zwykle zalecana w następujących przypadkach:

  • płaskostopie poprzeczne i podłużne,

  • paluch koślawy,

  • paluch krzywy,

  • ostroga piętowa,

  • stopa cukrzycowa,

  • złamania przeciążeniowe w obrębie kości stopy,

  • zapalenie ścięgna Achillesa,

  • metatarsalgia,

  • nerwiak Mortona,

  • tendencje do odcisków i modzeli,

  • zespół kanału stępu,

  • ustawienie w stopy w nadmiernej pronacji,

  • inne zniekształcenia stóp.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalne wkładki do butów ortopedyczne. Wymienione powyżej zaburzenia wymagają różnych podejść oraz wymuszają zróżnicowanie budowy wkładek. Dodając do tego zmienności osobnicze i swoiste cechy budowy człowieka, łatwo można dojść do wniosku, że jedynym słusznym wyborem jest indywidualny dobór produktu na podstawie dokładnego badania oraz oceny stóp i całej sylwetki ciała.

CZY ORTOPEDYCZNE WKŁADKI DO BUTÓW SĄ SKUTECZNĄ FORMĄ TERAPII?

Powyższe pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Opinie na ten temat są dosyć zróżnicowane. Jedni uważają, że wkładki ortopedyczne „rozleniwiają” skomplikowany układ mięśniowo-więzadłowy stóp i dzięki nim można uzyskać tylko terapię bierną, a drudzy nie wyobrażają sobie leczenia wad postawy i zniekształceń w obrębie kończyn dolnych bez wkładek. Zatem jak to jest? Czy należy korzystać z tego typu produktów?

Odpowiadając na tę wątpliwość należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe kwestie. Po pierwsze, spójrzmy jak wygląda dobrze przeprowadzony dobór wkładek. Powinny być one zlecane wyłącznie na podstawie wcześniej skrupulatnie przeprowadzonego badania obejmującego wywiad, ocenę postawy ciała, analizę chodu oraz dokładne obejrzenie zniekształceń stopy. Cenne jest także wykorzystanie w tym celu podoskopu. Na podstawie powyższych obserwacji, specjalista jest w stanie zaproponować optymalny typ wkładek do butów ortopedycznych, wykorzystując swoją wiedzę biomechaniczną, medyczną oraz doświadczenie.

Drugi aspekt, który warto poruszyć to fakt, że ich noszenie stanowi uzupełnienie kompleksowego, złożonego postępowania fizjoterapeutycznego, które może obejmować terapię manualną, fizykoterapię oraz ćwiczenia. Zadaniem wkładek ortopedycznych jest utrzymanie efektów działań podjętych w gabinecie. Zdarza się także, że odpowiednio dobrane niwelują ból i poprawiają biomechanikę, co umożliwia prowadzenie właściwego leczenia, a fizjoterapia staje się skuteczniejsza. Należy pamiętać, że nic nie jest w stanie zastąpić własnej, ciężkiej i regularnej pracy pacjenta – bez tego fundamentu omawiany dziś rodzaj zaopatrzenia nie zawsze będzie przynosił efekty.

Ostatnią kwestią, która pomoże w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, czy wkładki ortopedyczne pomagają, są różnice występujące między produktami, które są wykonywane seryjnie lub projektowane indywidualnie. Tak jak zostało wspomniane w początkowej części artykułu, zróżnicowanie możliwych dysfunkcji w układzie ruchu sprawia, że produkowane uniwersalnie wkładki nie zawsze odpowiadają w stu procentach na potrzeby organizmu. To trochę tak, jakby kupować okulary korekcyjne w supermarkecie. Stopa jest niezwykle skomplikowanym układem pełnym złożonych zależności biomechanicznych, które trzeba uwzględnić przy doborze zaopatrzenia ortopedycznego. Zatem gdzie kupić wkładki do butów? Najlepiej zapytać zaufanego fizjoterapeuty lub ortopedy. Dobre sklepy medyczne mają w swojej ofercie indywidualny dobór wkładek „na miarę” :). Tego typu produkty są dynamiczne, elastyczne oraz zapewniające pełen komfort przy codziennych czynnościach. Umożliwiają prawidłowy, naturalny ruch w pełnym zakresie oraz wymuszają korekcję we wszystkich fazach chodu, jednocześnie nie utrwalając występujących już deformacji. Wszystko to przekłada się na lepsze funkcjonowanie stawów położonych wyżej: kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Przykładem takiego zaopatrzenia są wkładki ortopedyczne Vasyli Medical, których działanie jest poparte badaniami klinicznymi oraz wieloletnim doświadczeniem pasjonatów zajmujących się terapią stóp. Ich właściwości sprawiają, że poruszanie się po różnych typach podłoża (miękkim lub twardym) staje się w pełni komfortowe i jest możliwe z utrzymaniem prawidłowej korekcji stóp.

Sumienna realizacja powyższych aspektów sprawia, że wykorzystanie ortopedycznych wkładek do butów w kompleksowej terapii fizjoterapeutycznej staje się skuteczną formą leczenia i walki z bólem. Nie dopuszczamy wtedy do tak zwanego „rozleniwiania” stóp.

Jeżeli poszukujesz kogoś, kto pomoże Ci w dobraniu właściwego zaopatrzenia, które odpowiada na potrzeby Twojego organizmu i zastanawiasz się gdzie kupić wkładki do butów, skontaktuj się z nami. W naszych gabinetach oferujemy indywidualny dobór produktów Vasyli Medical, co stanowi element kompleksowej terapii, prowadzonej przez specjalistów Open Medical. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej oraz kontaktując się telefonicznie. Podejmij skuteczną walkę z dolegliwościami bólowymi i na nowo poczuj radość z ruchu – z nami jest to możliwe.

Źródła:

  1. Choo Y.J., Park C.H., Chang M.C.: Rearfoot disorders and conservative treatment: a narrative review. Ann Palliat Med. 2020 Sep; 9(5):3546-3552.
  2. Park C.H., Chang M.C.: Forefoot disorders and conservative treatment. Yeungnam Univ J Med. 2019 May; 36(2):92-98.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!