Plecy okrągłe (kifoza piersiowa) - rozpoznanie i ćwiczenia

Umów wizytę 12 342 81 80

Spis treści:


Plecy okrągłe (kifoza piersiowa) – Jak rozpoznać i ćwiczyć?

By Open Medical,
2.9
(13)

Wady postawy to zbiorcze określenie dla nieprawidłowości i odchyleń, które są niezgodne z ogólnie przyjętymi cechami prawidłowej postawy ciała. W większości przypadków stanowią one następstwo rozmaitych zmian patologicznych w obrębie układu ruchu, które mogą mieć podłoże jednakowo strukturalne lub czynnościowe. Wśród nich wyróżniamy m.in. plecy okrągłe, które w dzisiejszych czasach są obserwowane u dużej części populacji.

Plecy okrągłe – definicja i przyczyny

Plecy okrągłe czy też hiperkifoza piersiowa jest jedną z najpopularniejszych wad pleców, która może występować praktycznie u każdego. Istotą tej anomalii jest nadmierne wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa w kierunku tylnym. Zniekształcenie i zniesienie prawidłowego ustawienia naszej postawy prowadzi do szeregu zaburzeń anatomiczno-strukturalnych, które z czasem zostają utrwalone i mogą ulegać dalszemu pogłębieniu. Brak odpowiednio szybkiej diagnozy i późne wprowadzenie leczenia znacząco wydłuża czas późniejszej reedukacji posturalnej.

Wady pleców o charakterze hiperkifozy podobnie jak inne wady postawy mogą mieć dwojakie podłoże rozwoju. Część z nich ma charakter wrodzony i jest powiązana z deformacjami w zakresie zaburzenia prawidłowej budowy kości czy nieodpowiedniego napięcia mięśniowego. Inne z kolei są wadami nabytymi, które pojawiają się w trakcie naszego życia jako następstwo działania pewnych czynników zewnętrznych. W przypadku przyczyn rozwojowych wskazuje się choroby narządu ruchu, które mogą doprowadzić do zdeformowania kości, torebek stawowych czy struktur więzadłowych. Czynniki nawykowe są znacznie częstsze. W tym pojęciu należy doszukiwać się m.in. niewłaściwej organizacji miejsca pracy (zwłaszcza w przypadku długotrwałego przesiadywania przy komputerze), brak okularów lub zbyt słabe szkła przy wadzie wzroku, nieprawidłowe oświetlenie, zbyt mały poziom aktywności fizycznej, dysbalans mięśniowy, problemy z czuciem głębokim oraz wiele innych.

Jakie są objawy i następstwa okrągłych pleców?

Osoba borykająca się z problemem pleców okrągłych przyjmuje charakterystyczną postawę ciała, niejednokrotnie określaną mianem postawy kifotycznej. Obecność hiperkifozy piersiowej prowadzi do wyraźnego zaburzenia prawidłowych warunków anatomiczno-funkcjonalnych, co odzwierciedla szereg nieprawidłowości podczas wizualnej oceny sylwetki. Do objawów pleców okrągłych należą:

  • przesadnie wysunięte do przodu głowa i barki (tzw. nadmierna protrakcja),
  • osłabione i nadmiernie rozciągnięte mięśnie prostownika grzbietu, ściągające łopatki oraz brzucha,
  • „zamknięta” klatka piersiowa wraz z patologicznym przykurczeniem mięśni piersiowych i zębatych przedni,
  • ograniczona ruchomość klatki piersiowej, czasami połączona z przykurczem mięśni międzyżebrowych.

Utrzymujący się problem pleców okrągłych może okazać się niezwykle niebezpieczny. Osłabione mięśnie górnej części kręgosłupa skutkują zmniejszoną stabilnością i odpornością na drgania mechaniczne, które są rezultatem codziennego poruszania się. To natomiast, w asyście występującej nadmiernej protrakcji, sprzyja dolegliwościom bólowym i zawrotom głowy, problemom z koncentracją czy utrzymującemu się uczuciu przemęczenia. Klatka piersiowa charakteryzuje się ograniczoną ruchomością, co w połączeniu z przykurczonymi strukturami mięśniowymi sprzyja występowaniu problemów oddechowych. Z czasem mogą doprowadzić do spłycenia oddechu lub niekontrolowanych napadów duszności. Nie można zapominać, że wada sama w sobie jest przyczyną niekomfortowych dolegliwości bólowych będących wynikiem odstępstw od prawidłowej postawy ciała.

Diagnostyka i leczenie wad postawy

Największą rolę w procesie leczenia odgrywają fizjoterapeuci. To zazwyczaj oni jako pierwsi zauważają problemy z postawą, co niejednokrotnie może być niezwiązane z pierwotnym charakterem wizyty pacjenta. Znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma wyglądu własnej sylwetki, nie wspominając już o zaangażowanym przestrzeganiu zasad tzw. szkoły pleców – zbioru zasad i aktywności sprzyjających utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, a także ergonomicznemu funkcjonowaniu podczas realizacji codziennych czynności. Fizjoterapeuta na drodze wzrokowej oceny sylwetki może stwierdzić charakter wady. Dla pewności często posiłkuje się testami funkcjonalnymi (potwierdzającymi np. osłabienie danej grupy mięśniowej) oraz badaniem palpacyjnym (dla dotykowego określenia np. poziomu nadmiernego napięcia konkretnego mięśnia).

Plecy okrągłe – na czym polega fizjoterapia?

Największym wrogiem wad postawy jest aktywność ruchowa! Fizjoterapeuci poprzez gimnastykę korekcyjną starają się przeciwdziałać występującym nieprawidłowościom i uczą pacjentów świadomego „trzymania” prawidłowej postawy ciała. Proces rehabilitacji bazuje przede wszystkim na ćwiczeniach – wzmacniających, rozciągających, rozwijających czucie głębokie i stabilizację sylwetki, regulujących pracę oddechu oraz zwiększających i utrzymujących ruchomość stawową. Ćwiczenia na pogłębioną kifozę piersiową mogą być realizowane przy wykorzystaniu rozmaitych przyrządów gimnastycznych (np. szarfy, piłki, woreczki, taśmy), które oprócz urozmaicenia terapii stanowią dodatkowy bodziec dla pracujących mięśni.

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów: 13

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!