Suche igłowanie - igłoterapia

Umów wizytę 12 342 81 80

Spis treści:


Suche igłowanie – Co to jest? Wskazania i przeciwwskazania

By Open Medical,
4.2
(134)

Igły raczej nie kojarzą się z niczym przyjemnym, ale nowoczesna i kompleksowa rehabilitacja stara się przełamać paniczny strach przed ich stosowaniem. Suche igłowanie coraz częściej staje się powszechnością, aniżeli okazjonalnym dodatkiem do leczenia manualnego. W jakich problemach warto ją zastosować? Czy każdy ma szansę skorzystać z jej właściwości? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu.

Suche igłowanie – Co to jest?

Mianem suchego igłowania (ang. dry needling) określa się metodę, która polega na wykorzystaniu specjalnych igieł do nakłuwania określonych punktów spustowych (tzw. trigger points – TrP). Miejsca te zwykle występują w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem wrażliwości. Efektem tego jest duża tkliwość takowych punktów, co obrazują silne dolegliwości bólowe (zwykle promieniujące lub rzutowane – odczuwane niekiedy w zupełnie innych strukturach). Co więcej, trigger points są stosunkowo łatwe do rozpoznania, czego dowodami są wyczuwalna grubość i twardość. Warto też wspomnieć, że punkty spustowe mogą powstawać w obrębie innych tkanek i struktury np. tkanki tłuszczowej, więzadeł czy też torebek otaczających połączenia stawowe.

Suche igłowanie - co to jest igłoterapia?

Do najczęstszych przyczyn powstawania punktów spustowych zalicza się:

  • Stany nadmiernego przeciążenia struktur mięśniowych
  • Postępujące zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • Zaburzenia pracy lub schorzenia narządów wewnętrznych
  • Długotrwały stres i napięcie układu nerwowego
  • Przebyte już urazy czy zabiegi operacyjne
  • Niewłaściwa dieta (niedobory magnezu, potasu czy witamin z grupy B)

Oprócz charakterystycznego bólu (będącego manifestacją dla konkretnego mięśnia) TrP powodują też inne symptomy. Wśród nich wymienia się m.in. ograniczenie ruchomości (czynnej i/lub biernej) ze współtowarzyszącym uczuciem sztywności, a także wyraźne osłabienie siły mięśniowej. Objawy te często ulegają nasileniu po długim okresie odpoczynku.

Warto podkreślić, że suche igłowanie nie jest tożsame z popularnymi zabiegami akupunkturowymi, które są jednym z elementów ludowej medycyny azjatyckiej. Choć obie metody wykorzystują igły akupunkturowe, sama technika zabiegów oraz uzyskiwany efekt terapeutyczny różnią się od siebie.

Suche igłowanie – Wskazania i przeciwwskazania do igłoterapii

Choć punkty spustowe stanowią główny powód wykorzystywania suchego igłowania w terapii, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować tę metodą w przypadku innych schorzeń. Na przestrzeni ostatnich kilku lat igłoterapia coraz częściej stanowi jeden z elementów pracy fizjoterapeutów. Wszystko za sprawą uzyskiwania naprawdę dobrych wyników podczas pracy z pacjentami, które niekiedy pojawiają się w bardzo krótkim czasie. Metoda suchego igłowania idealnie sprawdzi się nie tylko w przypadku problemów mięśniowo-powięziowych o charakterze punktów spustowych. Igłoterapia może być wykorzystywana w przypadkach jak:

Terapia suchego igłowania nie jest jednak rekomendowana dla wszystkich pacjentów. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych przeciwwskazań, które wykluczają możliwość stosowania igieł:

  • Choroby psychiczne
  • Stany zapalne i infekcje skórne
  • Obecność zmian dermalnych np. cyst, guzów, otwartych ran, żylaków
  • Stosowanie leków przeciwbólowych bezpośrednio przed zabiegiem

Zabiegi z zakresu igłoterapii nie powinny być także wykonywane u dzieci i kobiet w ciąży.

Suche igłowanie - Wskazania i przeciwwskazania

Suche igłowanie – czy jest bolesne?

Zabieg suchego igłowania polega na drażnieniu tkliwych zakończeń włókien nerwowych, które przynależą do obecnego punktu spustowego. Nakłucie i drażnienie powoduje powstanie impulsu nerwowego, który następnie przechodzi przez rdzeń kręgowy do włókien mięśnia objętego stanem nadmiernego napięcia. Przeprowadzony impuls wywołuje odruch ze strony mięśnia w formie lokalnego skurczu, co w konsekwencji prowadzi do rozluźnienia struktur, przerwania „błędnego koła bólowo-napięciowego”, a w ostatecznym efekcie zniesienie utrzymujących się dolegliwości bólowych.

Osoby mające pierwszy raz kontakt z suchym igłowaniem niejednokrotnie obawiają się bólu. W praktyce ból po nakłuwaniu utrzymuje się od 1 do maksymalnie 4 dni, co zwykle jest podyktowane stopniem występującego napięcia oraz samym miejscem objętym zabiegiem terapeutycznym. Ból w większości przypadków przypomina popularne „zakwasy” i występuje zarówno w miejscu powstania punktu spustowego, a także obszarach blisko sąsiadujących. Warto podkreślić, że suche igłowanie jest często wykorzystywane przez osoby trenujące, dlatego terapeuci powinni odpowiednio zaplanować zabiegi przed zawodami.

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 134

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!