Chondromalacja rzepki - objawy i rehabilitacja

Umów wizytę 12 342 81 80

Spis treści:


Chondromalacja rzepki – Objawy, leczenie i rehabilitacja

By Open Medical,
4.1
(94)

Nie będziemy odkrywcami jeżeli napiszemy, że stawy kolanowe pełnią funkcję prawdziwych amortyzatorów dla naszego układu ruchu. Wielokrotnie i nadmiernie obciążane kolana mogą ulec zbyt szybkiemu zużyciu, co z kolei zwiększa ryzyko na rozwój wielu poważnych problemów. Jednym z nich jest chondromalacja rzepki, która stanowi coraz większą przyczynę wizyt wśród pacjentów naszego gabinetu.

Przyczyny rozwoju chondromalacji rzepki

Problem określany mianem chondromalacji rzepki to zespół zmian zachodzących w obrębie tkanki chrzęstnej, która stanowi jeden z fundamentalnych elementów budujących struktury narządu ruchu. W prawidłowych warunkach charakteryzuje się sporą elastycznością, co jednak nie wyklucza jej zwartej budowy i sporej wytrzymałości. Chrząstka składa się w głównej mierze z cząsteczek białkowych (kolagenu), związków określanych proteoglikanami oraz wody. Twarda i zbita struktura tkanki chrzęstnej zaczyna ulegać stopniowemu zmiękczeniu – początkowo w głębokich warstwach, aby z czasem dotrzeć do jej powierzchownych części. Analizując budowę tej tkanki można zaobserwować powstawanie ubytków w formie mniejszych bądź większych dziur. Wspomniana już jednolita struktura chrząstki zaczyna przypominać gąbkę.

Powstałe ubytki zaczynają ulegać powolnemu i regularnemu rozprzestrzenianiu się, co z czasem skutkuje spadkiem wytrzymałości tkanki chrzęstnej. Kolagen wchodzący w skład chrząstki ulega systematycznemu niszczeniu. To natomiast powoduje jej widoczne pęknięcia, a jednolita budowa zostaje zaburzona. Tempo rozwoju chondromalacji jest uzależnione od wielkości występujących ubytków. Rozmiękczanie chrząstki często może być następstwem dwóch rodzajów zmian. W przypadku pierwszych mowa o zaburzeniach biochemicznych, przebiegających na poziomie metabolizmu tkanki chrzęstnej, co może towarzyszyć niektórym chorobom:

  • alkaptonurii
  • infekcji w obrębie struktur narządu ruchu
  • reumatoidalnemu zapaleniu stawów (RZS)

Drugą grupę stanowią czynniki biomechaniczne. Kontuzje, urazy i uszkodzenia tkanki chrzęstnej także niosą za sobą ryzyko upośledzenia jej naturalnej wytrzymałości oraz zmian w strukturze. Wówczas chondromalacja rzepki może stanowić następstwo:

  • uszkodzenia kości udowej
  • niektórych zaburzeń mięśniowych
  • nieprawidłowego ustawienia rzepki
  • nadmiernej kompresji stawowej w wyniku nadwagi
  • wad kończyn dolnych (koślawość kolan bądź płaskostopie)
  • zbyt intensywnej aktywności fizycznej oraz niewłaściwej techniki wykonywania ćwiczeń

Jakie są objawy chondromalacji rzepki?

Następstwem wspomnianych zmian zwyrodnieniowych, które w mniej bądź bardziej intensywny sposób rozwijają się w tkance chrzęstnej, są silne i odczuwalne dolegliwości bólowe. Ból odznacza się rozlanym charakterem, dominuje przede wszystkim w przedniej części stawu kolanowego czyli w miejscu gdzie zlokalizowana jest rzepka. Chorzy początkowo odczuwają ból tylko w przypadku ruchu o mniejszej bądź większej intensywności. Z czasem dolegliwości bólowe zaczynają być obecne także w spoczynku i w różnych pozycjach, powodując stopniowe utrudnienie codziennego funkcjonowania.

Postępujące procesy degeneracji tkanki chrzęstnej rzepki i odczuwalny ból prowadzą do zaburzenia stabilności w obrębie kolan. Osoby borykające się z chondromalacją często odczuwają sztywność stawową, która jest obecna podczas najprostszych czynności (np. Krótkich spacerów czy wchodzenia po schodach). Niejednokrotnie zmiany strukturalne chrząstek prowadzą do rozwoju stanu zapalnego, który przy braku odpowiedniej interwencji może skutkować powstanie obrzęku, co jest manifestowane przez zniekształcenie obrysów stawu kolanowego. Część pacjentów wskazuje na pojawienie się “skrzypienia” bądź “trzaskania” wewnątrzstawowego, co fachowo określane jest mianem kreapitacji. W skrajnych przypadkach, gdy ból wynikający z chondromalacji powoduje znaczące ograniczenie ruchomości, brak aktywności chorego może doprowadzić do zaniku mięśnia czworogłowego uda, przykurczów, a nawet upośledzenia prawidłowego wzorca chodu i wyrobienie niewłaściwych mechanizmów kompensacyjnych.

Rehabilitacja chondromalacji rzepki

W przypadku fizjoterapii zmian o charakterze chondromalacji, specjaliści mogą rozpocząć proces rehabilitacji ortopedycznej zarówno w początkowym etapie problemu, ale i po przebytej operacji chirurgicznej. Zadaniem fizjoterapeutów jest przede wszystkim przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu, zniwelowanie występujących przykurczów i ograniczeń, normalizację dysbalansu mięśniowego, a także naukę symetrycznego obciążania kończyn dolnych. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny gdyż spora liczba pacjentów wypracowuje wspomniane już mechanizmy kompensacyjne, prowadzące do upośledzenia prawidłowej techniki poruszania się, a nawet i całego cyklu chodu. W związku z tym praca fizjoterapeutów powinna oprzeć się na przemyślanym treningu funkcjonalnym wzorców ruchowych, który może zostać uzupełniony specjalistycznymi technikami z zakresu rehabilitacji: masażem tkanek głębokich, pinopresurą, kinesiotapingiem czy mobilizacjami mięsniowo-powięziowymi. Istotną rolę odgrywa też autoterapia pacjenta. Dobry fizjoterapeuta powinien zadbać o swojego podopiecznego także poza gabinetem i przygotować dla niego zestaw ćwiczeń, które pozwolą na wzmocnienie i utrwalenie efektów rehabilitacji oraz przyśpieszenie powrotu do pełnej funkcjonalności.

Jeśli powyższy problem ze stawem kolanowym dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 94

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!