Łokieć tenisisty

Umów wizytę 12 342 81 80

Łokieć tenisisty – Objawy, leczenie i rehabilitacja

By Open Medical,
3.4
(28)

Choć problem jakim jest łokieć tenisisty wydaje się oczywisty, to w rzeczywistości przyczyna problemu leży zupełnie gdzie indziej. Odpowiednio postawiona diagnoza, a niekiedy własna wiedza, pozwalają na szybką reakcje i uniknięcie niepotrzebnych problemów. W niniejszym tekście dowiesz się czym jest łokieć tenisisty, jakie są jego objawy, a także jak wygląda jego terapia.

Co nazywamy łokciem tenisisty?

Powyższym mianem określa się specyficzny model zmian przeciążeniowych, które następują w obrębie ścięgien mięśni  prostowników nadgarstka. Zwykle kojarzone są one ze sportowcami. Największą grupę ryzyka stanowią amatorzy squasha, tenisa czy badmintona, którzy poprzez liczne przeciążenia, słabą techniką czy niewłaściwie dostosowaną rakietę (mała rękojeść, zbyt duży ciężar), doprowadzają do obciążania przyczepów mięśniowych. Zwłaszcza prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego. Duże znaczenie ma również ukrwienie okolicy stawu łokciowego, obecność dodatkowych problemów powoduje znaczący wzrost ryzyka rozwoju stanu zapalnego. Zwiększony ucisk na struktury krwionośne doprowadzi też do upośledzenia odżywiania tkanek, co w efekcie spowoduje stopniowe upośledzenie prawidłowych funkcji ruchowych. Brak odpowiednio szybkiej reakcji na pierwsze dolegliwości bólowe, kontynuowanie gry, a także stałe obciążanie zaburzonego segmentu ruchowego, zaowocuje powstawaniem mikroskopowych i trwałych uszkodzeń. W efekcie ścięgna zaczną ulegać zwyrodnieniu tracąc na elastyczności, co z czasem doprowadzi do ograniczenia mobilności.

Pytanie jednak: co robi w tym wszystkim łokieć? Wspomniany mięsień prostownik promieniowy przechodzi zarówno nad stawem nadgarstkowym, jak i łokciowym, co warunkuje jego obustronną pracę. Niekiedy mogąca przyczynić się do sporego obciążenia obu połączeń. Oprócz tego, dolegliwości bólowe w stawie łokciowym mogą być następstwem ucisku i przeciążenia struktur nerwowych, a także rzutowanym efektem na nieprawidłowości związane z górnym segmentem piersiowym oraz odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Problem o charakterze łokcia tenisisty nie jest tylko przypadłością wśród sportowców. Wspomniane zmiany są także odnotowywane u aktywnych zawodowo osób starszych (40 – 50 lat) np. krawców, murarzy czy stolarzy.

Po czym rozpoznać łokieć tenisisty? Objawy kliniczne

Z diagnostycznego punktu widzenia łokieć tenisisty występuje w dwóch postaciach, które różnią się od siebie charakterem objawów. Pierwszy typ zmian przeciążeniowych jest zwykle następstwem długotrwałej i powtarzalnej sekwencji ruchowej. Zwykle ból pojawia się w czasie od 1 do 3 dni po zakończonej pracy. W przypadku tenisistów dolegliwości będą obecne podczas skorzystania z nowej rakiety, gry mokrą i ciężką piłką, bądź w trakcie bardzo mocnych uderzeń rakietą. Mecze podczas wiatru również będą zwiększać opór podczas gry rakietą, co zaostrzy stan. W połączeniu z brakiem podstaw techniki bądź niewłaściwymi podstawami, przeciążamy nie tylko nadgarstek, ale i całe przedramię. Osoby niećwiczące mogą mieć takowy problem po „weekendowej robocie” albo samodzielnych pracach przy domu.

Drugi model łokcia tenisisty jest rozpoznawalny po nagłym pojawieniu się dolegliwości bólowych w obrębie bocznej strony stawu łokciowego, jako efekt przerwania ciągłości ścięgien. W wyniku stopniowego i powolnego gromadzenia się mikrourazów, struktura ostatecznie nie wytrzymuje i ulega zniszczeniu. Objaw ten zwykle następuje po jednorazowym wykonaniu jakiej czynności, która w znacznym stopniu jest angażująca dla naszych mięśni.  Dobrym przykładem może być próba przeniesienia ciężkiego przedmiotu. W przypadku tenisistów będą to próby opanowania uderzenia bekhendowego przy nieprawidłowej stabilizacji tułowia oraz niewłaściwym obciążaniem przedramienia. Kolejny raz warto zaznaczyć, że odpowiednia technika pozwala skompensować niektóre problemy funkcjonalne. W przeciwnym razie, przy jej braku, możemy jedynie sobie zaszkodzić.

Łokieć tenisisty – leczenie i rehabilitacja

Leczenie łokcia tenisisty jest efektem skojarzonego działania wielu metod i narzędzi terapeutycznych w ramach rehabilitacji ortopedycznej. Fizjoterapeuci podczas pracy ze swoimi pacjentami powinni skupić się nie tylko na przyczynie problemu, ale i wyeliminowaniu objawów współtowarzyszących oraz przywróceniu pełnej aktywności i funkcjonalności.

Podstawą leczenia jest oczywiście terapia manualna, która może być realizowana na wiele sposobów — począwszy od masażu poprzecznego w miejscu uszkodzenia i sąsiednich rejonach, przez mobilizacje nadgarstka i kręgosłupa szyjnego, a skończywszy na terapii punktów spustowych na powierzchni przeciążonego przedramienia oraz łopatki. Tutaj fizjoterapeuci mogą dodatkowo wspomagać się suchym igłowaniem, które może wywołać dodatkowy efekt terapeutyczny.  Bardzo często w pracy stawia się na stabilizacyjne i wzmacniające aplikacje kinesiotapingu, pozwalające przedłużyć rezultaty pracy oraz ułatwić pacjentowi samodzielną pracę. Autoterapia łokcia tenisisty w domu opiera się na połączeniu ćwiczeń rozciągających z zestawem aktywności wzmacniających mięśnie prostowniki stawu nadgarstkowego. Dobre efekty dają ćwiczenia z niewielkim obciążeniem, które można wprowadzić gdy stan pacjenta będzie na to pozwalał i ból umożliwi ruch przeciwko zewnętrznemu oporowi.

Uzupełnieniem całego procesu leczenia łokcia tenisisty jest fizykoterapia, które mogą dodatkowo przyśpieszyć proces gojenia się powstałych mikrouszkodzeń. W tym celu najlepiej zdecydować się na zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków oraz elektrostymulacji mięśniowej. Pacjenci po zakończonym leczeniu i pierwszych powrotach do aktywności sportowej powinni zaopatrzyć się w specjalne opaski, które pozwalają zmniejszyć siły uszkadzające. Dodatkowa amortyzacja uchroni nas przed kolejnymi kontuzjami i pozwoli cieszyć się większym bezpieczeństwem przed niepotrzebnymi przeciążeniami.

Jeśli problem łokcia tenisisty dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 28

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!