Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie

Umów wizytę 12 342 81 80

Spis treści:


Zespół cieśni nadgarstka – Objawy, leczenie i rehabilitacja

By Open Medical,
4.3
(99)

W dobie komputerów i smartfonów nasze ręce zostają wystawione na solidną próbę. Nie zdając sobie sprawy, że codziennie wysyłamy setki wiadomości, które wymagają zaangażowania naszych placów, co oczywiście jest efektem pracy wielu pojedynczych struktur. Nieprawidłowa ergonomia pracy może doprowadzić do poważnego problemu, którym jest zespół cieśni nadgarstka.

W jaki sposób dochodzi do zespołu cieśni nadgarstka?

Cieśń nadgarstka jest strukturą przebiegającą przez naszą kończynę górną, stanowi tunel dla ścięgien mięśni determinującą funkcjonalność naszych palców. W kanale tym znajduje się też nerw pośrodkowy, struktura zaopatrująca czuciowo i ruchowo naszą rękę. To właśnie ucisk i drażnienie tego nerwu skutkuje problemem określanym powszechnie zespołem cieśni lub uwięźnięcia.

Przyczyn występowania ucisku jest stosunkowo sporo i każda z nich ma duże prawdopodobieństwo występowania. Na pierwszym miejscu wymienia się przede wszystkim nieprawidłowe ustawienie sylwetki oraz niewłaściwe stanowisko pracy przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka to bardzo częsta przypadłość pracowników dużych korporacji, którzy powielając nieprawidłowe wzorce ustawienia ciała, zwiększają ryzyko występowania zmian zwyrodnieniowych i wykwitów (tzw. osteofitów) w tym obszarze. Pracownicy fizyczni także są narażeni na patologie w obrębie nadgarstka. Długotrwałe obciążenia i zwiększone szanse na urazy mechaniczne mogą w prosty sposób doprowadzić do problemów anatomiczno-funkcjonalnych, które na dłuższą metę mogą doprowadzić do ucisku nerwu pośrodkowego. Choroba kanału nadgarstka często jest kojarzona z cukrzycą i reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Objawy cieśni nadgarstka

Problem zwykle rozpoczyna się od zaburzeń czucia, które w przypadku zespołu cieśni nadgarstka mają postać drętwienia i mrowienia w obrębie palców: kciuka, wskazującego, środkowego i serdecznego. Objawy określa się mianem parestezji i są zazwyczaj odczuwalne nad ranem lub w środku nocy. Niektóre czynności zaostrzające uciski, mogą doprowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych.

Kolejnym etapem jest pojawienie się deficytów ruchowych, stanowiące przejaw postępującego osłabienia siły mięśniowej i utrzymującego się stanu zapalnego. Czynności chwytne ulegają pogorszeniu, chorzy zwykle skarżą się na brak możliwości utrzymania cięższych przedmiotów, jak np. Wypełnionego kubka. Dodatkowo precyzyjne czynności manualne zostają znacząco upośledzone, zadania w postaci zapięcia guzika czy chwycenia niewielkiego przedmiotu okazują się sporym wyzwaniem. Z czasem pacjenci zaczynają skarżyć się na ból i nadmierne drętwienie ręki, które mogą uniemożliwić nam wykonania prostych rzeczy jak, chociażby napisanie czegoś na kartce. Skrajne przypadki zespołu cieśni nadgarstka mogą doprowadzić do zaniku mięśni i zmiany obrysu naszych rąk.

zespół cieśni nadgarstka - rehabilitacja

W jaki sposób rozpoznać chorobę kanału nadgarstka?

W pierwszej kolejności poleca się wykonanie testów prowokacyjnych, które stanowią punkt wyjścia dla dalszej procedury diagnostycznej zespołu cieśni nadgarstka. Dodatnie wyniki w próbie Phalena, teście Tinetti oraz obecny objaw opaski uciskowej, dają terapeucie powody, by poszerzyć dalsze badanie i skorzystać z dodatkowych narzędzi. W tym celu najlepiej postawić na ENG obrazujące w klarowny sposób przepływ informacji nerwowej przez nerw pośrodkowy, a także zaobserwować jego reakcje na bodziec. Często można też przeprowadzić analizę przy pomocy RTG. lub USG, co pozwoli nam potwierdzić obecność ewentualnych elementów przyczyniających się do drażnienia nerwu pośrodkowego.

Rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka

Złagodzenie objawów zespołu cieśni nadgarstka jest możliwe w samodzielny sposób. Zapewnienie odpowiedniego odciążenia dla nadgarstków podczas pracy i snu, a także odpowiednie szyny relaksacyjne na noc, mogą znacząco złagodzić ucisk struktur nerwowych oraz rozmiary obecnego stanu zapalnego. Pacjenci w poważniejszych stanach muszą decydować się na iniekcje lekami steroidowymi, które po wstrzyknięciu bezpośrednio do kanału nadgarstka minimalizują obrzęk.

Popularnym modelem leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest oczywiście interwencja chirurgiczna, która w przypadku tego problemu polega przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka. Zabieg ten określa się mianem dekompresji i może odbywać się w sposób endoskopowy lub zamknięty. Z naszego punktu widzenia operacja jest ostatecznością. Uszkodzenie zdrowej tkanki, charakter interwencji, a także ryzyko powikłań oraz rozwoju ewentualnych zrostów, to naszym zdaniem ostatnia deska ratunku dla chorego.

Zespół cieśni nadgarstka - leczenie

Najlepszym wyborem okazuje się oczywiście fizjoterapia. Powszechnym trendem są oczywiście zabiegi fizykalne z zakresu elektroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę funkcjonowania pacjenta w codziennym życiu. Nie rozwiązują jednak przyczyny problemu! Zadaniem terapeuty będzie usunięcie ewentualnych restrykcji tkankowych, które nie muszą być tylko problemem samego kanału. Pamiętajmy, że przebiegające tam struktury naczyniowe i nerwowe mogą być zblokowane na innym poziomie, co da z kolei rzutowany objaw o charakterze wspomnianej cieśni. Najważniejszą więc rolę odgrywa prawidłowo postawiona diagnoza, która jest możliwa tylko przy umiejętnie przeprowadzonym badaniu pacjenta.

Jeśli problem zespołu cieśni nadgarstka dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 99

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!