Uszkodzenie stożka rotatorów - przyczyny, objawy, leczenie

Umów wizytę 12 342 81 80

Spis treści:


Uszkodzenie stożka rotatorów – diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

By Open Medical,
4.4
(61)

Ciasnota podbarkowa to całkiem powszechny problem stawu barkowego, ale w rzeczywistości może stanowić objaw całkowicie innego schorzenia! Uszkodzenie stożka rotatorów występuje zarówno u osób starszych, jak i u młodych i aktywnych fizycznie miłośników sportu. Niniejszy tekst postara się przybliżyć nieco informacji o przyczynach, objawach i samej rehabilitacji ścięgien mięśni wchodzących w skład omawianego stożka.

Czym jest stożek rotatorów? Anatomia kompleksu rotatorów

Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia przyczyn i objawów poruszanego problemu, najpierw należy zdefiniować sam stożek. Mianem tym określa się charakterystyczną strukturę ścięgnistą w obrębie stawu barkowego, która stanowi połączenie ścięgien kilku tamtejszych mięśni: nad- i podgrzebieniowego, obłego mniejszego oraz podłopatkowego. Stożek (zwany również pierścieniem) odpowiada przede wszystkim za stabilizację stawu ramiennego (a będąc precyzyjnym głowę kości ramiennej w tym stawie) w płaszczyznach czołowej i poprzecznej. Co więcej, umożliwia wykonywanie ruchów unoszenia ramienia oraz pozwala zadbać o ustawienie ręki. Pierścień rotatorów ma charakter bilateralny i występuje w obu kompleksach obręczy kończyny górnej.

Przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów

Obecność uszkodzonego stożka rotatorów może mieć dwojaki charakter – pierwotny i wtórny. W pierwszym przypadku mowa o postępującym zwapnieniu ścięgien mięśni wchodzących w skład wspomnianego pierścienia, co z czasem powoduje powstawanie zmian zwyrodnieniowych. Pierwotna degeneracja stożka rotatorów jest zazwyczaj obserwowana u osób w średnim wieku (tj. między 40, a 55 rokiem życia), a dokładna przyczyna powstających zwapnień i zwyrodnień nie została poznana. Można wówczas mówić o idiopatycznym uszkodzeniu stożka rotatorów.

Niemniej jednak znacznie większą część odnotowywanych urazów w obrębie „rotatorów” stanowi efekt nagłego urazu mechanicznego, mającego zazwyczaj powiązanie z aktywnością fizyczną. Uszkodzenie stożka rotatorów stanowi częstą domenę osób trenujących, które w dużej mierze angażują kończyny górne i wykonują liczne obroty w obrębie barku. W tym miejscu należy wymienić m.in. pływaków, siatkarzy, koszykarzy, a także zawodników sportów ciężarowych (np. trójboiści) czy miłośników crossfitu. Wtórne uszkodzenia pierścienia to także powszechny problem u pracowników fizycznych, zwłaszcza zajmujących się branżą budowlaną (np. malarze, tynkarze, murarze). W przypadku wtórnych urazów stożka rotatorów przeciążenie ścięgien może być efektem wspomnianego już nagłego urazu lub powtarzających się ruchów, które z czasem powodują mniejsze bądź większe uszkodzenie wspomnianego pierścienia.

Jakie są objawy urazu pierścienia rotatorów?

Dominującym objawem po uszkodzeniu stożka rotatorów jest silnie odczuwalny ból w obrębie stawu barkowego, który ulega znacznemu nasileniu w trakcie ruchu lub próby wykonania czynności z obciążeniem. Uraz zwykle wiąże się z występowaniem zauważalnego ograniczenia zakresu ruchomości w stawie, co najczęściej jest widoczne podczas prób podniesienia ramion ku górze (np. podczas próby sięgnięcia po rzeczy znajdujące się powyżej głowy). Co więcej, pacjenci niejednokrotnie wskazują na występowanie mniejszej siły mięśniowej. To natomiast w szerszej perspektywie może doprowadzić do spadku masy mięśni i trwałego upośledzenia funkcjonalności. Duży odsetek pacjentów ze stwierdzonym urazem stożka rotatorów boryka się z dodatkowymi objawami zespołu ciasnoty podbarkowej – utrudnionego wślizgiwania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy, co powoduje: znaczne zaburzenie pracy stawu, nadmierną kompresję struktur wewnątrz stawowych oraz ich stopniowe miażdżenie.

Uszkodzenie stożka rotatorów – leczenie i rehabilitacja

Fizjoterapia w przypadku uszkodzenia stożka rotatorów jest nierozerwalnie związana z aktualnym stanem pacjenta, a będąc precyzyjnym z obecnym stadium choroby. W sytuacji pierwotnego zwapnienia ścięgien, mamy do czynienia zazwyczaj z następstwem wspomnianego procesu starzenia się organizmu. Wówczas poleca się wprowadzenie rehabilitacji zachowawczej, która w większości przypadków trwa około pół roku. Przez ten czas pacjent wraz z terapeutą starają się złagodzić dolegliwości bólowe, poprawić zakres ruchu, wzmocnić mięśnie obręczy barkowej i przede wszystkim przywrócić właściwą biomechanikę utraconych funkcji ruchowych.

Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku osób młodych, które doprowadzają do uszkodzenia stożka rotatorów na drodze nagłego urazu mechanicznego (będącego w dużej mierze efektem intensywnej i nieostrożnie realizowanej aktywności fizycznej). W ich sytuacji pierwszym etapem leczenia jest interwencja chirurgiczna o charakterze rekonstrukcji. Operacja stożka rotatorów może być wykonana w trzech wersjach: artroskopowej, półotwartej i otwartej. Bark zostaje poddany rehabilitacji już w pierwszym tygodniu po zabiegu. Fizjoterapeuta ma zadanie zdetonizować nadmiernie napięte struktury, zmobilizować bliznę pooperacyjną, kontrolować prawidłową postawę ciała, a przede wszystkim utrzymać zakres ruchu zgięcia do 90° w stawie ramiennym. Po około 5 tygodniach od zabiegu terapeuta zaczyna stopniowo zwiększać zakres ruchomości stawowej i wzmacniać mięśnie obręczy barkowej. Rehabilitacja pooperacyjna podobnie jak we wcześniejszym przypadku wynosi około 6 miesięcy i powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb oraz stanu pacjenta. Decyzję o podjęciu rehabilitacji i jego planie podejmuje terapeuta indywidualnie, na podstawie analizy konkretnego przypadku pacjenta.

Jeśli problem uszkodzenia stożka rotatorów dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 61

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!