Terapia z wykorzystaniem fali uderzeniowej

Umów wizytę 12 342 81 80

Spis treści:


Terapia z wykorzystaniem fali uderzeniowej

By Open Medical,
4.4
(18)

Nasze gabinety oferują terapię falą uderzeniową. Jest to technologia o szerokim zastosowaniu, wykorzystująca fale akustyczne. Skutecznie i natychmiastowo łagodzi dolegliwości bólowe oraz usprawnia procesy gojenia się, co potwierdzają badania kliniczne. Terapeuci najczęściej posługują się nią w leczeniu dysfunkcji ortopedycznych, a w ostatnich latach znajduje zastosowanie nawet w nieinwazyjnej urologii.

Fala uderzeniowa – co to jest?

Zabieg falą uderzeniową jest nieinwazyjny, skuteczny i bezpieczny, choć może być bolesny. Zawsze poprzedza go odpowiednie badanie pacjenta w celu wykluczenia przeciwwskazań. Fizjoterapeuta wyjaśni Ci procedurę zabiegową. Stosowanie specjalnej głowicy i żelu transmisyjnego umożliwia bezpośrednią aplikację impulsów na obszar objęty dysfunkcją. Jednorazowy zabieg trwa około 10 minut, a po każdym z nich następuje kilkudniowa przerwa. Pamiętaj, że intensywne odczucia bólowe występujące w czasie zabiegu nie są powodem do niepokoju. Na tym polega specyfika terapii falą uderzeniową. Sesja terapeutyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy poinformować fizjoterapeutę, jeśli jesteś w ciąży lub przewlekle chorujesz. Ze względu na to, że ta forma leczenia powoduje procesy przypominające ostry stan zapalny to możesz doświadczyć krótkotrwałego bólu pozabiegowego. Nie planuj intensywnych treningów między zabiegami falą uderzeniową – w czasie przerwy zalecamy odpoczynek.

Jaka jest zasada działania fali uderzeniowej?

Fala uderzeniowa polega na wytworzeniu w bardzo krótkim czasie gwałtownych impulsów ciśnieniowych, które rozprzestrzeniają się po organizmie. Bodziec ten wywołuje zmiany na poziomie mikroskopowym, które prowadzą do regeneracji tkanek. Jest to na przykład wywoływanie mikropęknięć w naczyniach włosowatych. Dzięki temu dochodzi do stymulacji powstawania nowych naczyń krwionośnych. To skutkuje poprawą ukrwienia i odżywienia. Ponadto zwiększa się aktywność komórek tucznych, co pomaga w likwidacji przewlekłych stanów zapalnych.

Jakich korzyści można się spodziewać po terapii?

Zabiegi falą uderzeniową powodują wiele korzystnych zjawisk dla procesów regeneracyjnych naszego organizmu. Są to między innymi:

 • natychmiastowe i długotrwałe zmniejszenie dolegliwości bólowych,

 • poprawa krążenia i odżywienia tkanek,

 • usprawnienie procesów gojenia się ścięgien i kości,

 • zahamowanie przewlekłego stanu zapalnego.

Jaki są wskazania do zabiegu?

Fala uderzeniowa na ostrogi piętowe? Jest to dobry i skuteczny wybór, ale czy to jedyna dysfunkcja, którą możemy w ten sposób leczyć? Tak naprawdę ta terapia ma bardzo szerokie zastosowanie i jest wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wskazania do wdrożenia sesji terapeutycznej.

 • Dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego, np. ostroga piętowa, łokieć tenisisty i golfisty oraz zespoły bólowe barków.

 • Stany po urazach stawu skokowego i kolanowego.

 • Dolegliwości bólowe ścięgien, entezopatie.

 • Wyrośla kostne w drobnych stawach rąk, w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów.

 • Obecność punktów spustowych.

 • Schorzenia urologiczne takie jak: chroniczne zapalanie prostaty, łagodny rozrost prostaty, zaburzenia erekcji lub choroba Peyroniego.

Czy fala uderzeniowa jest panaceum na wszelkie dolegliwości? Niekoniecznie. Każdy organizm jest inny i reaguje na bodźce w nieco odmienny sposób. Dlatego niezwykle ważne jest dokładnie przeprowadzone badanie, na podstawie którego terapeuta dobiera najbardziej odpowiednią formę leczenia dla konkretnej osoby. Nie każdy pacjent z zespołem bólowym barku będzie wymagał oddziaływania falą uderzeniową. Jest to tylko jedna z wielu możliwości i propozycji, którą można rozważyć i wykorzystać, jeśli specjalista dostrzega potencjalne korzyści z wdrożenia terapii u danego człowieka.

Fala uderzeniowa na ostrogi piętowe

Fala uderzeniowa – Przeciwskazania, czyli w jakich sytuacjach zabieg nie powinien być wykonywany?

Terapia jest stuprocentowo bezpieczna dla pacjenta, pod warunkiem respektowania przeciwwskazań do fali uderzeniowej. Pamiętaj, aby dokładnie, szczegółowo i szczerze odpowiadać na wszystkie pytania zadawane przez specjalistę przy kwalifikacji do sesji terapeutycznej oraz koniecznie poinformuj fizjoterapeutę przed rozpoczęciem zabiegu falą uderzeniową, jeśli:

 • posiadasz rozrusznik serca,
 • jesteś w ciąży,
 • doświadczasz zaburzeń krzepnięcia krwi,
 • przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe,
 • doświadczasz ostrych i nawracających stanów zapalnych,
 • leczysz się onkologicznie,
 • doświadczasz zaburzeń czucia,
 • masz ostrą infekcję bakteryjną lub ostrą chorobę zakaźną,
 • masz gorączkę.

Jak widzisz przeciwwskazań do fali uderzeniowej jest niewiele, a niejednokrotnie zdarza się, że stany dyskwalifikujące są przejściowe i wcale nie trzeba rezygnować z tej skutecznej terapii, tylko wystarczy przełożyć ją na późniejszy termin.

Możesz skorzystać z fali uderzeniowej w Krakowie!

Jeśli poszukujesz miejsca, gdzie można skorzystać z fali uderzeniowej w Krakowie, to serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów, gdzie nasi fizjoterapeuci poddadzą Twój problem kompleksowej terapii. Open Medical to miejsce, w którym wspólnie z pacjentami wygrywamy walkę z uciążliwym bólem. W codziennej pracy kierujemy się koncepcją holistycznego podejścia do zdrowia człowieka. Oferujemy interdyscyplinarnie prowadzoną terapię z wykorzystaniem różnorodnych metod fizjoterapeutycznych, w tym falę uderzeniową w Krakowie. Teraźniejsza medycyna proponuje niezliczoną ilość działań przeciwbólowych, takich jak różnorodne masaże, aktywność ruchowa, bogactwo terapii manualnej, igłoterapia, wykorzystanie narzędzi, farmakoterapia lub zabiegi z zakresu odnowy biologicznej. Każda z tych propozycji cieszy się skutecznością i uznaniem wśród pacjentów, jeśli jest właściwie dobrana i włączona w kompleksowy model leczenia. Czy masz wrażenie, że aby pozbyć się dolegliwości bólowych próbowałeś już wszystkiego? Może wykorzystanie fali uderzeniowej okaże się bodźcem, którego potrzebuje Twoje ciało, aby pozbyć się dysfunkcji? Przyjdź do nas i odkryj korzyści tej skutecznej metody!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 18

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!