Rehabilitacja po mastektomii - fizjoterapia, ćwiczenia

Umów wizytę 12 342 81 80

Rehabilitacja po mastektomii – Jak wrócić do sprawności?

By Open Medical,
4.6
(91)

Decyzja o mastektomii może brzmieć dla niektórych osób jak wyrok. Nic dziwnego, to poważna operacja, która wymaga nie tylko wielkiej odwagi i silnej psychiki. Istotną rolę w powrocie do zdrowia odgrywają fizjoterapeuci, którzy stanowią dla pacjentów prawdziwą podporę w walce o odzyskanie dawnej sprawności. W niniejszym tekście przybliżamy temat jakim jest rehabilitacja po mastektomii i pokazujemy, że wraz z terapeutami wspólnymi siłami można pokonać każdy problem.

Mastektomia – co to takiego?

Mastektomia jest formą zabiegu chirurgicznego, polegającego na całkowitym usunięciu jednego lub dwóch gruczołów piersiowych. Operacja usunięcia piersi zwykle wykonywana jest w przypadku potwierdzonego klinicznie raka, który nie daje szans na wyleczenie za pomocą innych metod terapeutycznych jak np. chemio czy radioterapia. Sama mastektomia trwa zwykle od 1 do 2 godzin, ale czas ten może ulec wydłużeniu w przypadku, gdy lekarz prowadzący będzie zmuszony dokonać dodatkowego wycięcia węzłów chłonnych lub po amputacji następuje zabieg rekonstrukcji usuniętej piersi. Mastektomia w większości przypadków wykonywana jest u kobiet, choć wśród pacjentów istnieje też spora grupa mężczyzn.

Istnieje też pojęcie mastektomii prewencyjnej, której celem jest profilaktyczne wycięcie gruczołu i zapobieżenie przed rozwojem zmian nowotworowych. Ten zabieg jest polecany głównie kobietom, u których diagnostyka wykazała obecność genów sprzyjających procesowi nowotworzenia. Lekarze jednak zaznaczają, że mastektomia prewencyjna nie daje stuprocentowej gwarancji na brak możliwości zachorowania. Sama amputacja piersi jest bardzo obciążającym zabiegiem dla organizmu, a w następstwie może doprowadzić do rozwoju powikłań jak np.

  • gorączki
  • bóle fantomowe
  • obrzęki limfatyczne
  • stanu zapalnego i infekcji skórnych
  • zaburzeń czucia w obrębie miejsca operacji
  • problemy psychiczne wynikające z utraty piersiowy
  • znaczny spadek siły mięśniowej i zmniejszenie możliwości ruchowych

Prewencja przedoperacyjna

Mastektomia podobnie jak i inne zabiegi chirurgiczne wymaga właściwego przygotowania pacjenta, co znacząco ułatwi zaakceptowanie nowego stanu rzeczy oraz własnego ciała. Aspekt psychologiczny ma niesamowicie istotne znaczenie dla pacjentek, które bardzo często po amputacji przejawiają zmiany o charakterze depresyjnym. Dlatego kontakt z psychologiem jest niezbędny przed operacją, a zadaniem terapeuty jest ukazanie celowości i korzyści dla zdrowia, które uzyskuje się na drodze tej operacji. Z kolei fizjoterapeuci oprócz wzmocnienia siły mięśniowej i mobilności stawowej po operowanej stronie ciała, muszą mieć na uwadze naukę prawidłowego układania chorej kończyny oraz właściwego wykonywania ćwiczeń do autoterapii.

Rehabilitacja po mastektomii

Znaczenie rehabilitacji pooperacyjnej u pacjentek po zabiegu mastektomii jest niezwykle istotne. Wprowadzenie prawidłowo rozplanowanej i przemyślanej terapii nie tylko pozwoli na uniknięcie lub zminimalizowanie wcześniej wspomnianych powikłań. Fizjoterapia skutecznie pomoże pacjentkom w powrocie do codziennego funkcjonowania, a także zwiększy pewność siebie i pozwoli zaakceptować nowe, niekoniecznie komfortowe warunki po przebytej amputacji piersi.

Proces rehabilitacji rozpoczyna się już w szpitalu, po przeprowadzonej interwencji chirurgicznej, a jego czas trwania to zwykle od 3 do 5 dni. Terapię należy oprzeć na drenażu ułożeniowym przy wykorzystaniu klina, ćwiczeniach czynnych samowspomaganych w obrębie całej kończyny górnej (tj. od palców do obręczy barkowej), aktywnościach oddechowych do poprawy wydolności pacjentki oraz delikatne rozciąganie blizny pooperacyjnej. Początkowo praca z pacjentem odbywa się w pozycji leżącej, zazwyczaj w łóżku. Z czasem fizjoterapeuta przechodzi do pozycji wysokich, siadu i stania, natomiast sama kinezyterapia może obejmować bardziej złożone aktywności, a nawet ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów.

Kolejne etapy rehabilitacji po mastektomii odbywają się już po wyjściu operowanej ze szpitala. Drugi zwykle jest realizowany w zakładach rehabilitacyjnych lub ambulatoriach, natomiast trzeci w uzdrowiskach lub specjalnych klubach zrzeszających kobiety po mastektomii. W każdym z nich terapeuta nadal pracuje nad zwiększeniem sprawności fizycznej kobiety, a pośrednio umacnia jej kondycję psychiczną i stara się ułatwić pogodzenie z obecną sytuacją. Dotychczasowa fizjoterapia może zostać poszerzona o fizykoterapię w postaci natrysków lub kąpieli, które mogą być realizowane jedynie za zgodą prowadzącego lekarza onkologii. Niemniej jednak najistotniejszym punktem jest drenaż limfatyczny, którego celem jest niwelowanie obrzęku. Statystyki dowodzą, że obrzęk rozwija się w od 30 do 50% pacjentek po amputacji piersi, a jego skutki mogą być niezwykle drastyczne dla zdrowia czy życia. Aktywność ruchowa w połączeniu z delikatnym masażem palpacyjnym, o charakterze drenującym, z pewnością ułatwią odpływ chłonki i zminimalizują narastający obrzęk. Prawidłowy przepływ krwi i limfy w naczyniach złagodzi dolegliwości bólowe, poprawi odżywianie i wygląd skóry, a także pozwoli pacjentce na przywrócenie prawidłowej sprawności ruchowej.

Rehabilitacja po mastektomii to trudne i żmudne zadanie, które podobnie jak i inne przypadki, jest możliwe do realizacji poprzez ciężką pracę. Kluczem jest oczywiście odpowiednio rozplanowana terapia i zaangażowanie samego pacjenta, wzajemna współpraca pozwala pokonać przeciwności losu i osiągnąć zamierzony cel.

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 91

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!