Fizjoterapeuta uroginekologiczny – w czym może pomóc?

Umów wizytę 12 342 81 80

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – w czym może pomóc?

By Open Medical,
5
(1)

Wraz z rozwojem świata szeroko pojętej medycyny rośnie zapotrzebowanie na fizjoterapeutów specjalizujących się w najróżniejszych dziedzinach. Jeszcze kilkanaście lat temu rehabilitant był kojarzony tylko z tzw. „ćwiczeniami w podwieszkach”, „prądami” oraz masażem. Wieloletnie doświadczenia wskazują na to, że profesja fizjoterapeuty nie jest ograniczona jedynie do zespołów bólowych kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych kolan czy udarów, ale może być niezastąpiona także jako kontynuacja leczenia stomatologicznego, ortodontycznego, a nawet chirurgicznego. Wszędzie, gdzie celem staje się powrót do normalnych funkcji organizmu potrzebna jest fizjoterapia.

Coraz głośniej mówi się o pracy tzw. urofizjoterapeutów zajmujących się rehabilitacją uroginekologiczną. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam niezwykłą pracę specjalistów zajmujących się tą dziedziną, która dotychczas przywróciła wysoką jakość życia tysiącom kobiet i mężczyzn.

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się poprawą funkcji układu moczowo-płciowego i wszystkich tkanek budujących obszar miednicy. Nie jest to jednak tak, że terapii poddawane są tylko okolice podbrzusza i krocza. Jak sam przekonasz się w dalszej części artykułu, każdy fizjoterapeuta (bez względu na specjalność, w której się realizuje) zwraca w swojej pracy uwagę na cały organizm człowieka, który fizjologicznie i anatomicznie stanowi jedną całość, gdzie jedno wynika z drugiego. Nie można leczyć dolegliwości w obrębie dna miednicy, nie pracując jednocześnie z postawą ciała, mięśniami brzucha lub grzbietu.

Do urofizjoterapeuty lub częściej zwanego – fizjoterapeuty uroginekologicznego należy zgłosić się w przypadku występowania objawów takich jak m.in.: każda mimowolna utrata moczu (nawet jeśli to kropelka uciekająca raz na kilka miesięcy), gazów i stolca, uczucie ciała obcego w pochwie, ból podczas współżycia seksualnego, aplikacji tamponu, ból odczuwany podczas okresu (w jakiejkolwiek części ciała) oraz wszelkie problemy z wypróżnianiem.

Rehabilitacja uroginekologiczna posiada wiele narzędzi służących do diagnostyki i terapii powyższych objawów. Symptomy te mogą wskazywać na wiele poważnych zaburzeń i chorób skutecznie niszczących jakość życia. Mogą być one wynikiem dysfunkcji takich jak: różne typy nietrzymania moczu i stolca, obniżenie narządów rodnych, endometrioza, bolesna menstruacja, źle zagojona blizna, wulwodynia, lub dyspareunia (bolesne stosunki). Bardzo często są do zaburzenia na tle niewłaściwych napięć w obrębie tkanek, problemów z przepływem płynów w organizmie lub niewydolnych mięśni. Warto, aby wizyta u fizjoterapeuty była zawsze poprzedzona kontrolą lekarską w celu wykluczenia poważnych chorób, wymagających leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. Co ciekawe, fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje swoją opieką zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Może być dobrym sposobem na przygotowanie się do porodu , a następnie poradzenie sobie z objawami charakterystycznymi dla połogu. Daje ona niezastąpiony wkład w przebieg rehabilitacji przed i po zabiegach chirurgicznych – z dostępu przez krocze, przez powłoki brzuszne lub laparoskopowego.

Gdzie pracuje urofizjoterapeuta?

Gdzie najlepiej szukać fizjoterapeuty uroginekologicznego? Najłatwiej skorzystać z jego usług z prywatnych gabinetach specjalizujących się w tej dziedzinie. Na mapie Polski jest coraz więcej tego rodzaju punktów. Miej również oczy szeroko otwarte w szpitalach. W dobrych placówkach fizjoterapeuci są zatrudniani na oddziałach położniczo-ginekologicznych – niestety jest to dosyć rzadko występujące rozwiązanie. W wielu miastach współuczestniczą w prowadzeniu zajęć szkoły rodzenia i współpracują z położnymi. Coraz częściej możemy odbyć konsultację w ramach rehabilitacji uroginekologicznej na siłowniach – a szczególnie w tego typu placówkach stworzonych z myślą o kobietach i ich potrzebach. Nierzadko zdarza się, że urofizjoterapeuci są jednocześnie instruktorami zajęć jogi, pilatesu lub innych zajęć ruchowych.

Warto wspomnieć, że wszyscy rehabilitanci ukończyli te same studia wyższe, co definiuje ich zakres obowiązków zawodowych. Obecnie istnieje dla nich wiele dróg kształcenia podyplomowego. To właśnie podczas wybranych według swoich zainteresowań kursów, fizjoterapeuci zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne, które pozwalają ukierunkować się im na konkretną dziedzinę rehabilitacji – również w przypadku specjalności uroginekologicznej.

Rehabilitacja uroginekologiczna – Przebieg wizyty

Spróbujemy Ci przybliżyć, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Ze względu na wstydliwy charakter zaburzeń, których leczeniem zajmuje się ten specjalista, wiele osób wiąże pierwsze spotkanie z różnymi obawami. Na początku warto zauważyć, że przebieg wizyty niewiele różni się od pobytu u innych terapeutów.

Wszystko zaczyna się od badania, którego zadaniem jest nakierowanie na właściwą formę terapii. Jego pierwszym etapem jest szczera rozmowa na temat występujących objawów oraz trudności. Rehabilitant z pewnością będzie chciał poznać Twoje codzienne nawyki i tryb życia. Po wywiadzie przyjdzie czas na tzw. badanie przedmiotowe oceniające m.in. zakresy ruchu w stawach, siłę i wytrzymałość mięśni lub stan napięcia tkanek. Ważne, abyś wiedział Drogi Czytelniku, że badanie w gabinecie uroginekologicznym nie musi wiązać się z całkowitym rozbieraniem się i technikami „per vaginam” albo „per rectum”. Specjalista nie zrobi nic bez Twojej pisemnej zgody, a jego zakres czynności może być ograniczony do oceny i terapii tkanek, które mu udostępnisz. Niewykluczone, że badanie zostanie rozszerzone o obrazowanie USG i elektomiografię, dzięki której możliwa jest precyzyjna ocena pracy mięśni. Przed rozpoczęciem właściwej terapii wspólnie ustalicie cele krótkoterminowe i długoterminowe, które będą możliwe do osiągnięcia.

W ramach leczenia dokuczających Ci dysfunkcji, fizjoterapia uroginekologiczna ma bardzo dużo do zaoferowania. Rehabilitanci najczęściej korzystają z takich form pracy jak: terapia manualna tkanek miękkich, manipulacje stawowe, elektroterapia, SIS (Super Indukcyjna Stymulacja), biofeedback, terapie narzędziowe, edukacja i motywacja do zmiany nawyków oraz właściwie zaprojektowane ćwiczenia mające na celu odzyskanie funkcji niewydolnych tkanek.

Na zakończenie wizyty, z pewnością otrzymasz zadanie domowe, aby utrwalić efekty osiągnięte w gabinecie. Tylko sumienne przestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty da Ci szansę na sukces i poprawę jakości życia.

Temat rehabilitacji uroginekologicznej jest niesamowicie złożony i rozbudowany. O możliwościach, które nam daje można mówić i pisać całymi godzinami. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyczerpać tych kwestii w jednym, krótkim artykule blogowym. Chcemy Ci jednak zasugerować lekturę innych tekstów. Znajdują się one na stronie internetowej w stu procentach poświęconej fizjoterapii uroginekologicznej. Jeżeli chcesz dokładniej poznać zagadnienia związane ze zdrowiem układu moczowo-płciowego i tkanek krocza to serdecznie zapraszamy do odwiedzin pod adresem: www.bebotrening.pl. Znajdziesz tam wiele informacji na ten temat i poznasz podstawowe zasady profilaktyki zaburzeń w obrębie krocza. Miłej lektury!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!