Rehabilitacja przedoperacyjna

Umów wizytę 12 342 81 80

Rehabilitacja przedoperacyjna – Dlaczego warto?

By Open Medical,
3.5
(4)

Nikt z nas nie kojarzy interwencji chirurgicznej z czymś przyjemnym. Decyzja o operacji zwykle stanowi ostateczne rozwiązanie danego problemu, ale czy jesteśmy świadomi tego, jak istotne znaczenie odgrywa odpowiednia rehabilitacja przedoperacyjna? Fizjoterapia podczas oczekiwania na zabieg ma bardzo duży wpływ na na późniejszy stan organizmu. Dzięki właściwie przeprowadzonemu postępowaniu nie tylko skrócimy czas powrotu do zdrowia, ale też oszczędzimy własne nerwy i wyeliminujemy ryzyko ewentualnych powikłań pooperacyjnych. Oto kilka istotnych informacji na temat rehabilitacji przed zabiegami chirurgicznymi.

Cele rehabilitacji przedoperacyjnej

Zabiegi chirurgiczne stanowią spore wyzwanie dla organizmu. Interwencja operacyjna, w szczególności w obrębie struktur narządu ruchu, może powodować rozmaite deficyty funkcjonalne. Rehabilitacja przedzabiegowa stanowi odpowiednie przygotowanie pacjenta, pozwalające mu w skuteczny sposób na szybki powrót do pełnej sprawności po przebytej procedurze chirurgicznej.

Cel rehabilitacji przedoperacyjnej jest trudny do jednoznacznego określenia, tak naprawdę to sam zabieg wyznacza plan działania na linii fizjoterapeuta – pacjent. Prowadzący uczy swojego podopiecznego odpowiednich ćwiczeń pooperacyjnych, przybliża temat ergonomii ciała, co pozwoli operowanemu na sprawne odzyskanie zaburzonej równowagi i ograniczenie występującego dysbalansu mięśniowego. Terapeuci często wykorzystują odpowiednie techniki mobilizacyjne, które niwelują nadmierne napięcie mięśni w planowo operowanych obszarach. To z kolei ułatwi szybszą regenerację tkanek po zabiegu chirurgicznym, co ułatwi całą rekonwalescencję.

Inną kwestią jest fakt, że rehabilitacja przed operacją może stanowić podstawę zakwalifikowania chorego do zabiegu. Osoby z zaburzeniami masy ciała bądź wykazujące szczególne ograniczenia anatomiczno-funkcjonalne, muszą osiągnąć odpowiedni poziom mobilności i świadomości własnego ciała. Właściwe przygotowanie organizmu do zabiegu chirurgicznego, w połączeniu z edukacją pacjenta o ciele i jego możliwościach, są niezbędne, by po interwencji móc spokojnie pracować nad odtworzeniem dotychczasowej sprawności.

Rehabilitacja przedoperacyjna to nie tylko ćwiczenia

Wizerunek fizjoterapeuty w ostatnim czasie zmienił się w oczach społeczeństwa, ale rehabilitacja okołochirurgiczna, wciąż jest postrzegana jako nieskuteczna gimnastyka i serie zabiegów fizykalnych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia podczas terapii. Odwołując się do wcześniejszej myśli – schemat postępowania i praca z pacjentem są podyktowane miejscem zabiegowym, rodzajem interwencji, a także przyczyną samej operacji.

Pacjenci oczekujący operacji w obrębie kończyn dolnych niezwłocznie zostają poddani nauce prawidłowego chodu o kulach. Ergonomiczne i właściwe poruszanie się z ich pomocą, nie tylko pozwoli odciążyć i zadbać o operowany obszar, ale wyeliminuje ryzyko patologicznych kompensacji. Utrwalenie nieprawidłowego wzorca ruchowego po przebytych zabiegach chirurgicznych stanowi spory odsetek następstw doprowadzających do zaburzenia prawidłowej postawy ciała. Osoby po przebytej rekonstrukcji więzadeł krzyżowych kolana muszą bezwzględnie pracować nad ruchomością tego stawu przed operacją. Z kolei pacjenci po alloplastyce stawów biodrowych, muszą być wcześniej świadomi prawidłowego obciążania kończyn, symetrycznego rozkładu ciężaru ciała, a także odpowiedniego balansu ciałem podczas nauki chodu. Dzięki temu ograniczą niebezpieczeństwo utraty równowagi i upadku. Operacje kończyn górnych zawsze wymagają właściwej pracy nad siłą mięśniową. Unieruchomienie w opatrunku gipsowym lub szynie przez długi czas może skutkować zauważalnym spadkiem masy ciała oraz przykurczami.

Dlatego też terapeuci i lekarze sugerują pacjentom, aby przed planowanymi zabiegami ortopedycznym niezwłocznie zadbać o właściwe przygotowanie swojego ciała. Rehabilitacja przedoperacyjna obejmuje działania nad prawidłowymi zakresami ruchomości stawowej, równoważy napięcie mięśniowe, a przede wszystkim ćwiczy aktywności i funkcje, które mogą zostać wykluczone na drodze zabiegu.

Co na to pacjenci?

Wspomniana świadomość na temat fizjoterapii i jej benefitów uległa znaczącej poprawie, tak temat rehabilitacji przedoperacyjnej wciąż jest bagatelizowany. Lekarze chirurgii niejednokrotnie zlecają pacjentowi przygotowanie przed zabiegiem, często podkreślają o istocie właściwego zaznajomienia się z własnym ciałem oraz następstwami pooperacyjnymi. Niestety, spora część przypadków pojawiających się w gabinetach rehabilitacji potwierdza, że koniec końców zignorowali te wytyczne.

Pamiętajmy – możliwości ruchowe przed zabiegiem determinują zdolności naszego organizmu do odtworzenia utraconej funkcji! Naszą rolą jest zadbać o siebie zarówno przed jak i po planowanej operacji. Natomiast fizjoterapeuci ułatwią przygotowania i wyznaczą właściwy kierunek pracy dla naszego ciała, a jeżeli będzie taka potrzeba, wesprą w każdym trudnym momencie przed wizytą na oddziale chirurgicznym.

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!