Zespół bolesnego barku - przyczyny, objawy, rehabilitacja

Umów wizytę 12 342 81 80

Spis treści:


Zespół bolesnego barku – przyczyny zapalenia i rehabilitacja

By Open Medical,
4.6
(25)

Wzięcie zbyt wiele na swoje barki, dosłownie i w przenośni, może okazać się nie lada problemem. Ból w obrębie obręczy kończyny górnej, wywoływany różnymi przyczynami, określa się powszechnie jako zespół bolesnego barku. Jak fizjoterapeuci patrzą na ten dość powszechny problem? W jaki sposób starają się go rozwiązać? Kolejny raz staramy się rozwiać wątpliwości i pokazać, w jaki sposób pomaga kompleksowa rehabilitacja.

Anatomia kompleksu barkowego

Choć bark może jednoznacznie kojarzyć się z jednym połączeniem ruchowym, tak w praktyce nazwa odnosi się do kilku sąsiadujących ze sobą stawów. Wszystkie wykazują charakterystyczną zależność mechaniczną względem siebie, co oznacza, że drobne ruchy w jednym stawie powodują mniejsze bądź większe przesunięcia w drugim. Sam kompleks barkowy zbudowany jest z pięciu pomniejszych połączeń stawowych:

  • ramienno-łopatkowego
  • „podbarkowego” (czyli szczeliny pomiędzy mięśniem naramiennym a stożkiem rotatorów)
  • żebrowo-łopatkowego
  • barkowo-obojczykowego
  • mostkowo-żebrowo-obojczykowego

Pomimo istotnej roli każdego z nich, największym stawem jest oczywiście pierwszy z nich, zwany potocznie stawem ramiennym. Pod kątem budowy anatomicznej mamy do czynienia ze stawem kulistym, o niezbyt głębokiej panewce, co rzutuje na jego ogólnej stabilności w trakcie wykonywanego ruchu. Z tego powodu, staw ramienny jest wspomagany przez szereg struktur o kurczliwym bądź niekurczliwym charakterze jak np. więzadła obrąbkowo-ramienne i kruczo-ramienne, obrąbek stawowy, mięśnie pierścienia rotatorów czy kompleks mięśni stabilizujących łopatkę. W aspekcie funkcjonalnym staw ramienno-łopatkowy umożliwia wykonywanie ruchów w trzech płaszczyznach:

  • strzałkowej (zgięcie i wyprost)
  • czołowej (odwodzenie i przywiedzenie)
  • poprzeczna/rotacyjna (rotacja zewnętrzna i wewnętrzna)

Dodatkowo wspomina się o ruchach w płaszczyźnie horyzontalnej (zgięcie i wyprost), a także ruchu obrotowym (tzw. obwodzenie). Aktywności te są jednak postrzegane jako ruchy złożone, będące najczęściej wypadkową bazowych czynności.

Zespół bolesnego barku – przyczyny i objawy

Zespół bolesnego barku, bolesny bark czy też bark zamrożony to powszechne terminy, które mają na celu ujednolicenie problemów w obrębie stawu ramienno-łopatkowego. Flagowym objawem będą oczywiście silne dolegliwości bólowe, które niejednokrotnie stanowią podstawę upośledzenia czynności ruchowych i ograniczenie aktywności fizycznej poszkodowanego. Co jest jednak przyczyną takowego stanu?

Nauka kolejny raz udowadnia, że ustalenie jednej i konkretnej przyczyny mija się z celem. Nie inaczej jest w przypadku problemów z bolesnym barkiem. Fizjoterapeuci i lekarze zgodnie potwierdzają, że odnotowywane przypadki patologii w obrębie kompleksu barkowego charakteryzują się wieloma i czasami totalnie odmiennymi mechanizmami ich rozwoju. Fachowa literatura, a także własna praktyka pozwoliły jednak na usystematyzowanie wiedzy dotyczącej przyczyn zespołu bolesnego barku. Wśród nich wyróżnia się pięć głównych czynników, które mogą stanowić podłoże dla upośledzenia ruchomości stawu ramiennego i powodować pojawienie się wspomnianych dolegliwości bólowych:

  • urazy mięśni tworzących stożek rotatorów
  • niestabilność stawowa
  • ograniczenie ruchomości
  • problemy w obrębie stawu barkowo-obojczykowego
  • ból rzutowany z innego obszaru (najczęściej odcinek szyjny kręgosłupa)

Warto podkreślić, że przyczyna objawu niejednokrotnie wpływa na obraz kliniczny pacjenta oraz odnotowywane objawy bolesnego barku. Nietrudno domyślić się, że uszkodzenie mięśni rotatorów będzie prowadziło do innych ograniczeń aniżeli typowa niestabilność. Z kolei ból rzutowany w stawie ramiennym, który jest następstwem problemu w zupełnie innym miejscu, jest jedynie symptomem maskującym główną istotę zaburzenia. Bez względu na przyczynę kontuzji i sam proces jej „nabycia”, każdy z wymienionych przypadków będzie rozwijał się przy asyście silnych dolegliwości bólowych, które będą uniemożliwiały poszkodowanemu normalne funkcjonowanie.

Na czym polega rehabilitacja bolesnego barku?

W naszych wcześniejszych tekstach nie raz i nie dwa wspominaliśmy, że proces terapii jest bardzo indywidualną kwestią. Problem zespołu bolesnego barku stanowi tego jawny dowód – w zależności od przyczyny występowania dolegliwości bólowych fizjoterapeuta będzie koncentrował swoją pracę na usunięciu źródło dysfunkcji. Przykładowo, niepełne naderwanie pierścienia rotatorów będzie wymagało terapii zachowawczej, która poprzez delikatne ćwiczenia umożliwi utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu i pobudzi tkanki do procesów regeneracyjnych. W przypadku całkowitego przerwania ciągłości włókien jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Prawidłowa diagnostyka, bazująca w głównej mierze na badaniu palpacyjnym i testach funkcjonalnych, umożliwi precyzyjne określenie i wyeliminowanie przyczyny problemu.

Rehabilitacja bolesnego barku często stanowi metodę prób i błędów, a terapeuta sprawdza kolejne tropy, które będą go przybliżać do poznania istoty całego zaburzenia. Tak naprawdę od jego diagnozy i początku leczenia, będzie zależeć tempo postępów i docieranie do przyczyny dolegliwości bólowych. Do tego czasu warto jednak zadbać o swojego pacjenta i złagodzić jego ból. W tym celu warto bazować na pinopresurze, suchym igłowaniu, technikach mięśniowo-powięziowych, a także mobilizacjach struktur miękkich, co zmniejszy nadmierne napięcie w obrębie torebki stawowej i mimowolną kompresję w jej wnętrzu. Kinesiotaping może posłużyć zarówno do poprawy stabilności stawu, jak i ułatwienia pracy nad ograniczonym zakresem ruchomości. Dobre efekty daje też fizykoterapia, która powinna stanowić uzupełnienie pracy manualnej. Najczęściej wykorzystywanymi bodźcami fizykalnymi przy bolesnym barku są m.in. krioterapia, fonoforeza (leczenie ultradźwiękami w asyście leku przeciwbólowego), a także naświetlania lampą sollux. Głównym zadaniem jest usprawnienie samodzielnej zdolności organizmu do regeneracji, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu rozmaitych metod terapeutycznych – kompleksowej fizjoterapii.

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 25

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!