Kinesiotaping

Umów wizytę 12 342 81 80

Spis treści:


Kinesiotaping – czyli czym są popularne tejpy?

By Open Medical,
4.5
(39)

Poobklejani sportowcy w telewizji czy w lokalnych klubach fitness to nic zaskakującego. Kolorowe plastry na nogach, barkach i plecach od pewnego czasu wspomagają amatorskich i profesjonalnych miłośników aktywności fizycznej w trakcie swoich treningów. Czy metoda dynamicznego plastrowania (kinesiotaping) przynosi prawdziwe efekty, a jej użycie jest naprawdę pomocne dla terapeutów i pacjentów?

Czym jest kinesiotaping?

Fundamenty metody kinesiotapingu mają swoje podłoże w latach 80′. Wtedy to dwójka uczonych – Jenny McConnel i Kenzo Kase – spopularyzowała autorską teorię na temat nowatorskiej techniki pracy z pacjentem. Jej założenie opierało się na precyzyjnym i umiejętnym oklejeniu całego ciała chorego lub jego konkretnej części specjalnymi taśmami. Wprowadzenie elastycznych i sztywnych plastrów jako elementu wspomagającego pracę stawów lub mięśni okazało się bardzo skutecznym narzędziem do przyśpieszenia procesu rekonwalescencji. Choć metoda na samym początku znalazła zastosowanie tylko w rehabilitacji ortopedycznej i sportowej, postęp nauki i wieloletnie badania udowodniły, że dynamiczne plastrowanie może być wykorzystane w szeregu innych problemów z różnych dziedzin medycyny i w celu uzyskania całkowicie odmiennych efektów.

Metoda kinesiotapingu opiera się jednoczesnym zaangażowaniu powierzchni skóry oraz receptorów układu nerwowego. Rozmieszczone na skórze receptory na skutek kontaktu z plastrem wysyłają odpowiedni impuls do ośrodka nerwowego. Następstwem tego może być stymulacja odpowiednich procesów naprawczych. W zależności od lokalizacji problemu oraz jego charakteru, wprowadzenie taśm może wywołać określone efekty terapeutyczne. Nie zapominajmy o roli samego sposobu aplikacji taśmy. Kierunek klejenia, siła naciągu taśmy, czy wycięty kształt plastra także mają istotne znaczenie przy doborze techniki aplikacji wobec danego schorzenia.

Inną sprawą, która może wydawać się błaha, lecz stanowi dużą część zapytań od pacjentów, jest kolor taśmy. Często słyszymy, że polecono im czarną barwę „z uwagi na większą wytrzymałość”, podczas gdy „niebieski kolor nadaje się do terapii lodem”. Nic z tych rzeczy! Większość taśm ma identyczne właściwości bez względu na kolor. Różnice mogą występować jedynie w ich wymiarach (tj. długość i szerokość plastra). Pożądany efekt oraz działanie każdej barwy będzie jednak identyczne.

Jak to działa? Efekty i właściwości kinesiotapingu

Aplikacja taśm prowadzi do stymulacji czucia powierzchownego skóry, co jest podyktowane naklejeniem tape’a i jego kontaktem z receptorami mechanicznymi. To z kolei wywołuje w organizmie odpowiednią reakcję kompensacyjną, która z założenia ma doprowadzić organizm do przywrócenia prawidłowego stanu. Rezultaty są uzależnione od struktury, która ostatecznie zostaje obklejona. Choć w głównej mierze kinesiotaping jest polecany przy problemach mięśniowych, metoda ta może być wykorzystywana w przypadkach uszkodzeń o całkowicie innym podłożu.

Właściwości uzyskane dzięki kinesiotapingowi są uzależnione od rodzaju aplikacji oraz miejsca zabiegowego. To właśnie te elementy determinują efekty, jakie można osiągnąć po wprowadzeniu plastrów do terapii. Oczywiście, kinesiotaping nie stanowi kluczowego punktu terapii. Niemniej jednak jest on ważnym, wspomagającym leczenie elementem. Pomocny jest on między innymi w:

  • ograniczenie i zmniejszenie bólu
  • zwiększenie zakresu ruchu
  • zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego
  • stymulację czucia powierzchownego
  • poprawę przepływu krwi, co powoduje zmniejszenie rozmiaru obrzęku
  • korekcję nieprawidłowego ustawienie elementów tworzących staw
  • usprawnienie pracy układu mięśniowo-powięziowego
  • polepszenie odżywiania skóry dzięki oddziaływaniu na mikrokrążenie
  • wzrost stabilności kontuzjowanego stawu

Wskazania i przeciwwskazania do kinesiotapingu

Kinesiotaping stanowi jeden z głównych punktów terapii w przypadku problemów urazowych i ortopedycznych. Stłuczenia, naderwania czy zwichnięcia bardzo często zostają zaopatrzone poprzez odpowiednią aplikację taśmami, co pozwoli na znaczną minimalizację dolegliwości bólowych i prawidłowe funkcjonowanie naszego narządu ruchu. Jednak nie tylko problemy mechaniczne mogą być wspomagane przez kinesiotaping. Oto kilka przykładowych jednostek chorobowych, których leczenie może przebiegać przy jednoczesnym zastosowaniu dynamicznego plastrowania:

  • porażenia i niedowłady nerwowe (np. nerwu twarzowego)
  • obrzęki limfatyczne i inne zmiany, które są wskazaniami do postępowania z zakresu drenażu limfatycznego,
  • blizny i krwiaki, które mogą ograniczyć ruchomość i jej zakresy
  • zaburzenia czucia głębokiego, jako następstwo po niektórych zabiegach chirurgicznych

Kinesiotaping to jednak metoda terapeutyczna, a nie tylko kawałek samoprzylepnej i wytrzymałej taśmy. Decydując się na skorzystanie z niej i wprowadzenie do naszej codziennej terapii, musimy mieć świadomość, że nie każdy problem uda się rozwiązać przy jej pomocy. Mało tego. Istnieją schorzenia, które nie dają możliwości wykorzystania dobroczynnych właściwości kinesiotapingu. Metoda dynamicznego plastrowania jest niewskazana w takich przypadkach jak np.

  • cukrzyca
  • choroba wieńcowa
  • zmiany alergiczne na skórze
  • zakrzepica żylna
  • otwarte rany i widoczne zmiany na skórze o charakterze podrażnień
  • schorzenia nerek
  • nowotwory

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres info@openmedical.pl. Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 39

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Śledź nas w mediach społecznościowych!